ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

11 ÖĞRENCİYE EVDE EĞİTİM HİZMETİ

11 ÖĞRENCİYE EVDE EĞİTİM HİZMETİ

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engelinden dolayı okula devam edemeyen öğrenciler için evde verdiği eğitim hizmetinden bu eğitim öğretim yılında 11 öğrenci yararlanmaktadır.

Evde eğitim hizmeti nedir ve kimlere veriliyor?

Evde eğitim: Zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden sağlık problemi nedeniyle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki veya özel eğitim programlarından herhangi birini uygulayan örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayanlara eğitim hizmetlerinin evde sunulması esasına dayanan eğitim türüne evde eğitim denir.

Özel Eğitim Gerektiren Bireyler İçin MEB Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönergesi´ne göre, evde eğitim, ´öğrencinin en az dört ay süreyle evden çıkmasının mümkün olmadığı´ durumlarda veriliyor. Bu durumlar arasında fiziksel engeli bulunan, süregelen hastalığı olan ya da zorunlu eğitimi devam edemeyen öğrencilerin velileri ve okulunun yazılı başvurusu ile müracaat edilir.

Öğretmenler, engelinden dolayı okula devam edemeyen öğrencilerin haftada 10 saatten az olmamak kaydı ile evine giderek eğitim vermektedirler.

Konu ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI: ’Evde eğitim alması gereken çocukların aileleri, tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurulu raporuyla Çankırı Merkez’de bulunan Çankırı Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM’a) başvurduktan sonra, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu, yapılan bu başvuruları değerlendirerek karara bağlıyor. Evde Eğitim hizmetinden 2014-2015 eğitim öğretim yılında tüm Türkiye genelinde 5 bin 49 öğrenci yararlandı, ilimizde ise evde eğitim hizmetinden bu yıl 11 öğrenci yararlanmaktadır. Bu öğrencilerimizden 3 öğrencimiz ilkokul, 7 öğrencimiz ortaokul ve 1 öğrencimiz de lise kademesinde evde eğitim hizmeti almaktadır. Evde eğitim hizmetinden faydalanan değerli öğrencilerimize başarılar, ailelerine kolaylıklar ve bu hizmeti sunan fedakâr öğretmenlerimize ve emeği geçenlere teşekkür ederim’ dedi.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.