ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

İlimiz Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı 100. Yıl Kültür Merkezinde Sayın Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Programa kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, çalışanları, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program ilimiz milletvekilleri Sayın Hüseyin FİLİZ ve Sayın Av. Mehmet Emin AKBAŞOĞLU’nun kutlama mesajları ile devam etmiştir.

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdür Başyardımcısı Hasan DOĞAN, konuşmasında “Mehmet Akif sadece usta bir şair değil, aynı zamanda toplumun sorunlarını dert edinen bir dava adamıdır. Gücünü inandığı ve bağlandığı değerlerden alan Akif’in en büyük hassasiyeti, din, millet ve vatan kavramlarıdır. Akif’in düşünce dünyasında İslam dini merkezi bir konuma sahiptir. Hatta milliyetçilik anlayışını da bu temel üzerine kurmuştur. Ona göre millet İslam toplumudur. Bütün mücadelesi tek bir millet olarak gördüğü İslam toplumunda birlik ve beraberliği tesis etmektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde, ortak hafızasında ve hissiyatında İstiklâl Marşı vardır. İstiklâl Marşı parçalanmış, darmadağın olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır. İstiklâl Marşı, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk milletinin verdiği ölüm kalım mücadelesinin, Türk milletinin dün de bugün de bağımsızlığına olan düşkünlüğünün, bayrak sevgisinin göstergesidir. Türk milleti tarih boyunca vatan bildiği bu topraklarda özgürce yaşamıştır ve yaşayacaktır. Bu uğurda canını seve seve feda eden şehitlerimize gazilerimize minnettarız.” dedi.

Okul öğrencilerinden Nebile Zülal ALTINSOY tarafından millî şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak” şiiri seslendirildi. Daha sonra okul öğrencileri tarafından “Kurtuluşa Giden Yol” adlı oratoryo sahnelenmiştir.

İstiklâl Marşımızın yazılma aşamasını anlatan tiyatroda, Mehmet Akif ERSOY’un İstiklâl Marşımızı karşılıksız yazıp kahraman ordumuza hediye etmesi vurgulandı.

 

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.