ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Atatürk Anıtına çelenk sunma töreninin ardından  100.Yıl Kültür Merkezinde kutlama programı düzenlendi. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi´nin hazırlamış olduğu, sunuculuğunu Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nagihan BOZDAĞ´ın yaptığı programa Sayın Valimiz Mesut Köse, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Boz, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Çakır, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı; “Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul edişinin yıldönümünü bir defa daha coşku, huzur ve sevinç içerisinde kutlamanın mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.

İnsanlığın tekamül sürecinde en ağır sorumluluğu anneler ve öğretmenler üstlenmiştir. Bu sorumluluk, görev bilincinin en üst düzeyde olmasını ve fedakarlığı da beraberinde getirirken, mutlu bir yorgunluk ve huzurlu bir ruh hali olarak tecelli eder.

Yine insanlığın medeniyet destanının her kilometre taşında gizli veya aşikar bir şekilde öğretmenin emeğini, sanatını ve merhametini görürüz.

Özgürlüğe duyulan özlemde, müşfik bir cümlede, ayrılığın hüznünde ve vuslatın heyecanında öğretmenin sevgi dolu yüreğini hissederiz.

Bir çiçeğin dalında daha güzel olduğunu, suların berraklığını, ormanın huzur veren serinliği ve hışırtısını öğretmenin duyarlılığı ve merhametiyle bütünleştirerek idrak ederiz. 

Çocuklar en çok bizim nazarımızda masum, gençler en çok bizim nazarımızda parlayan bir yıldız gibidir. İnsanlık en çok bizim nezdimizde hayatın ekseninde ve yücedir. Bu bağlamda, ekinin ve neslin yegane hamisi, dünya barışının mimarı ve sevgi dilinin mümessili de öğretmenlerdir.

Geleceğe daha umutla bakarken barışın ve esenliğin, hoşgörü ve kardeşliğin öncüsü, yeryüzünün imarı ve insanlığın mutluluğunun başat emektarı ve öncüsü olma yolundaki gayretimiz ivmeli bir şekilde devam edecektir. 

Sevdamız, milletimizin geleceğini daha da imar etmek, özgünlüğümüzü ve özgürlüğümüzü korumak, insani değerleri önceleyerek devletimizi ve milletimizi daha da yüceltmektir.

Bu sevda; göz nurumuz, evlerimizin ve vatanımızın umudu ve neşe kaynağı çocuklarımızın dalgalanan saçları kadar coşkulu, onların yürekleri kadar temiz, gözleri kadar derin, alınları kadar aktır.

Duygumuz yoğun, sevgimiz fedakarca, sevincimiz mütevazi ve ürünümüz vatanımızın biricik evlatlarıdır. Davamız, Anadolu kıtası kadar ulvi ve vakurdur. Yeryüzünün daha da abad olması, istiklal ve istikbalimizin ilelebet devam etmesidir arzumuz. Bu arzumuza ulaşmak için beklediğimiz karşılık ise sevgiyle bakan ve öğretmenim diyen aydınlık yüzlerdir. Bu aydınlık yüzler ki; Çanakkale’de, Sakarya’da, Cudide, Gabarda, darbe yoluyla vatanımızı işgal etmek isteyen hainlere karşı 15 Temmuzda, iman dolu göğüslerini siper ederek şehadete koşan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür aziz vatan evlatlarıdır. 

Ülkemizin her köşesinde bu aydınlık yüzlerin yetişmesi ve Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşması için İlimizde görev yapmış ve halen burada çalışan öğretmenlerimiz ile, ülkemizin dört bir yanında görev yapan tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor, bu uğurda şehit olan, emekliye ayrılan, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi minnet ve şükranla anıyor, mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma;  sevgi deryasına hoş geldiniz diyerek, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Sayın Valimiz Mesut Köse de yaptığı konuşmada; “Saygıdeğer öğretmenlerim, kıymetli konuklar,

Millet Mekteplerinin açılışı ve ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarih olan bu günde; burada bulunan öğretmenlerimizin şahsında, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü tebrik ediyor, sizleri selamlıyorum. 

Okumaya çok önem veren bir medeniyetin mensupları olarak bizim için öğrenmenin ve öğretmenin her zaman ayrı bir yeri ve önemi olmuştur. 

Malzemesi insan olan ve insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleklerinden olan öğretmenlik; kültürlü, erdemli ve topluma faydalı bireyler yetiştirmesi umulan, son derece zor ve hassas bir meslektir. Bir ideal mesleği, İşine kendini adayabilme mesleğidir. Zor ama bir kadar da saygın bir meslektir. 

Hepimizin hiç unutmadığı ya da unutamadığı, hatırlayınca özlemle tebessüm ettiği, örnek aldığı bir öğretmeni mutlaka olmuştur. 

Bizler doğru bireyler yetiştirmek zorundayız ancak bunu yapabilirsek tüm sıkıntılarımızdan kurtuluruz. 

Çocuklarımız milletimizin emaneti ve bizlerin geleceğidir.

Bize ve bizden olana yabancılaşan bir nesil yetişmemesi için gereken tedbirleri almamız gerekmektedir. 

Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olmasında öğretmenlerimizin katkıları çok mühimdir. 

Öğretmenlerimizin çocuklarımıza öğretmenin yanı sıra aynı zamanda onları eğitmelerini de bekliyoruz. Onları bilgili olmalarının yanı sıra terbiyeli, milli ve manevi değerlere sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmelerini istiyoruz. 

Öğretmenlerimizin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen cevherin kıymetini bilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz. 

Eğitim sorununu çözmüş eğitimini düzene sokmuş her ülke bütün sorunlarını çözer ilerler gelişir sorun yaşamaz huzur olur sükûn olur asayiş düzen olur barış olur.

İyi eğitilmiş insanlardan oluşan bir toplum, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. 

Öğretmenin yaydığı ilim, toprağa atılan tohum gibidir. 

Çünkü sizlerin yapıyor olduğunuz hizmet katma değeri en yüksek olan hizmettir. 

Benim hayatımda unutamadığım insanlardan sadece öğretmen mesleğine mensup insanlardır bazı hocalarımdır. Benim kişiliğimin oluşumunda meslek sahibi olmam da onlardan aldığım çok küçük motivasyonların İçimde büyüyen etkileri vardır.

Bir ülkenin eğitim kaliteli olursa feto gibi örgütler de eğitim verme bahanesiyle örgütlenip devlete millete kafa tutma imkanı bulamazlar.

Biz öğretmenlerimizin öğrenciler ile eğitim yöneticilerinin de öğretmenleriyle arkadaş olmalarını sağlıklı ve doğru diyalog kurmalarını bekliyoruz. 

Değerli Öğretmenler,

Baş döndürücü gelişmelerin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için siz öğretmenlerimizin sürekli kendinizi yenilemeniz ve gelişmeleri yakından takip etmeniz gerekir. 

Son yıllarda eğitim sistemimizin altyapısını güçlendirmek için hem ülkemiz genelinde, hem de ilimizde çok önemli yatırımlar yapılmıştır.

Devletimizin eğitim politikalarının asıl uygulayıcıları ise öğretmenlerimizdir. Fiziki ve teknolojik açıdan ne kadar donanımlı eğitim mekânlarına sahip olursak olalım, ne kadar etkili müfredatlar hazırlarsak hazırlayalım en büyük görev yine sizlere düşüyor. 

İyi öğretmen olmadan hiçbir yatırım, hiçbir proje bir anlam ifade etmiyor. 

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Çünkü Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözüyle belirttiği gibi geleceğin huzurlu, güvenli, büyük Türkiye’si siz öğretmenlerimizin ellerinde yükselecektir. Bizler, bu yolda dün olduğu gibi bugün ve yarın da her zaman sizlerin yanında olacağız. 

Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken sizlerin ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, çalışmalarınızda başarılar dilerken, görevlerini hakkıyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş, bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. 

Ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi de rahmetle yâd ediyorum” diye konuştu.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenlerin Yemin Töreni gerçekleştirildi.

Program Öğretmen Marşı, “Kahraman Ömer” konulu şiirin okunması ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Öğrencilerinin sunduğu Orotoryo’nun ardından Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından sunulan Bir Demet Türkülerle program devam etti.

Daha sonra Sayın Valimiz Mesut Köse, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Boz, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Çakır, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman ve İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker tarafından, emekli olan öğretmen ve milli eğitim personeline Hizmet Şeref Belgesi takdim edilmesinin ardından kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle kutlama programı sona erdi.

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin öğretmen ve öğrencilerle oluşturduğu hatıra ormanında öğretmenlik mesleğinin önemi bir kez daha vurgulandı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI, Müdür Yardımcısı Turgut ÜNAL  ve Şube Müdürü Kenan YADA ile birlikte, rahatsızlanan Atatürk Ortaokulu Müdürü Nadir KAYAŞ´ı evinde ziyaret ettiler.

 

 

24-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.