ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Atatürk Anıtına çelenk sunma töreninin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi’nde kutlama programı düzenlendi. Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekilimiz Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı; “Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul edişinin yıl dönümü olan bir öğretmenler gününü daha sevinç ve coşku ile kutlamanın mutluluğu içerisinde hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kendisine kendisinden başka hiçbir varlığın benzemediği ve tüm kainatın sorumluluğu üzerine yüklenen insanoğlunun tekamül süreci oldukça karmaşık ve zor bir süreçtir. Bu sürecin idamesinden sorumlu olan biz öğretmenlerin misyonu ise, diğer insanların bu süreçteki sorumluluğundan daha öncelikli bir görev olmasının yanında, milletimize minnet duygusunu, tüm insanlığa ve tabiata karşı ise en özlü insani değer duygusunu ifade eder.

İnsanın fıtratında var olan iyilik ve kötülük melekelerinin iyilik lehine olmak üzere baskın hale getirilmesi ve bu şekilde insan davranışlarının daha da güzelleşmesi, göz yaşı ve mutsuzlukların ortadan kaldırılması ile, yeryüzünün imarı ve ıslahına yönelik çabalar, öğretmenlik mesleğinin mihverini oluşturmaktadır. Bu mihverin en temel öğretisi ise, Atatürk’ün; “yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesidir. Çünkü yeryüzünün imarı, barışın sağlanması, neslin korunması engin sevgisini yüreğinden hiç eksik etmeyen anneler ve öğretmenlerin çabası ile mümkündür. Bizler, bu sevgi yumağı ile güzel yurdumuzu ve dünyayı sardıkça, kin ve nefret gibi menfi duygular sevgi deryasında izole olmaya mahkumdur.

Değerli Meslektaşlarım, Ülkemizin daha da abad olması, dünyanın huzur ve barışı için gösterdiğimiz çabanın daha da artması gerektiği bilinciyle, kendi özgünlüğümüzü ve özgürlüğümüzü koruyarak, tüm insanlığa emsal olacak eserler ortaya koymalıyız.

Dünyada en çok devletin kurulup yıkıldığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Ülkemiz coğrafyasının bu denli ağır süreçler yaşaması asla tesadüf değildir. Boğazlar, Anadolu’nun bağrında paha biçilmez birer gerdanlık gibi göz kamaştırdıkça, Karadeniz, Bayrağımıza selam durdukça, Akdeniz, meltemiyle bizlere hürmet ettikçe, nehirlerimiz Anadolu nağmeleriyle coştukça, bir ahenk ve sevgi deryası olan Anadolu’nun huzurunu bozmak ve fesat çıkarmak isteyenler asla bitmeyecektir. Bu şuur ve ideal ile, nimetin çokluğunun, külfetin ağırlığını da beraberinde getireceğini asla unutmadan gayret etmek, dünyaya karşı yeniden bir medeniyet projesi ortaya koymak ve bu medeniyetin her türlü altyapısını hazırlamak zorundayız. Bu nedenle, bizlere yüklenen sorumluluk Anadolu toprağının kıymeti kadar ağır ve vakurdur.

Toplumun ve insanlığın her derdini kendi derdimiz kadar benimsemediğimiz sürece bu sorumluluğu ifa etmiş sayılamayız. Bu bağlamda, gayretimiz ve verimliliğimizin en temel ölçütü, yetiştirdiğimiz insanların gelişim sürecinin öncesi ve sonrası arasındaki fark olacaktır.

Kendi hemcinsimizi eğitmek gibi mümtaz ve zor bir göreve talip olarak dünyanın en güzel mesleğini ifa etmekten dolayı elbette ki gururluyuz. Bu haklı gururu taşımak ve devam ettirmek oldukça zor ve meşakkatlidir. Bu sarp yoldaki hedefimiz, Anadolu mefkuresini en gür seda ile Dünya’ya duyurmak, “Anadolu mesabesindeki dava taşını da gediğine koymaktır.” Atatürk’ün işaret ettiği gibi, “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek” ise, bu hedefe ulaşmanın yegane yöntemidir.

Bu duygularla, ilimizde daha önce görev yapmış ve halen burada çalışan öğretmenlerimiz ile, ülkemizin dört bir yanında görev yapan tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor, Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden, şehit olan öğretmenlerimizi şükranla yad ederek, emekliye ayrılan meslektaşlarıma sağlık ve esenlik diliyor, mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma, sevgi deryasına hoş geldiniz diyerek hepinize saygılar sunuyorum.” dedi. 

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan da yaptığı konuşmada; “Saygıdeğer Öğretmenlerimiz!

Öğretmenlik; tarihin her döneminde zorlukla, mücadeleyle ve en önemlisi de sabırla anılan bir meslek olmuştur. Yine insanlığın medeniyet destanının her sürecinde, gizli veya aşikâr bir şekilde öğretmenliğin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görürüz.

Değerli öğretmenlerimiz; “Öğretmen” kelimesi her çocuk için çok büyük bir anlam ifade eder. Çünkü, her çocuk, bir eğitim-öğretim yılı boyunca evde geçirdiği süreden daha fazlasını okulda öğretmeniyle geçirir. Öğretmen yeri geldiğinde anne babadan daha çok örnek alınan, taklit edilen, rehber kabul edilen rol modeldir. Bu yönüyle öğretmenin tesir gücü, çocuğun hayatındaki diğer kişilerden, hatta anne babasından bile yüksektir. Yıllar sonra bile öğretmenler, saygı, sevgi ve geçmiş hatıralarının masumluğu ile birlikte anılır.

Değerli öğretmenler; Atatürk öğretmenlere şöyle hitap eder: “Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnızca zemin hazırladı. Hakikî zaferleri siz kazanacak ve sürdüreceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız! Ben ve sarsılmaz imanla bütün arkadaşlarım, sizi takip edeceğiz.” Atatürk’ün bu sözüyle bir kez daha görülüyor ki tarih, öğretmenlere; kitlelere yön vermek gibi kritik ve stratejik bir misyon yüklemiştir.

Öğretmen sadece öğretmez. Yalnızca kendisine verilen ders kitaplarını, milli eğitim müfredatını öğrencilerine aktarmaz. Öğretmen aynı zamanda öğrenciye “değer” aktarır, eğitir.

Toplumun istediği aydın insanın oluşturulması işinin sorumluluğunu üzerine alan bir meslek grubu olan öğretmenlik, kalkınmanın öncülüğünü yapmakta, devletin eğitim politikalarını uygulamaya koyup, uygulama sonuçları ile bu politikayı etkilemektedir. Bizler de bu noktada her zaman sizlerin yanında olarak dün olduğu gibi yarın da üzerimize düşen görevleri yapıyor olacağız.

Yeni nesillerin gönüllerine sevgi tohumu ekecek, geçmişi geleceğe taşıyacak meslek öğretmenliktir. Yüksek insanî değerler üzerine kurulmuş ortak kültür mirasımızı canlandırma ve gelecek nesillerin gönüllerine bu köklerden gelen değerleri taşıma görevi de siz değerli öğretmenlerindir.

Bu necip milletin hakkı olan yerlere gelebilmesi ancak okul sıralarından, öğretmenlerin o şefkatli yüreklerinden geçer.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin her köşesine ulaşarak fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti gösteren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, bu vesile ile Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm öğretmenlerimize ve eğitim camiasına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı tarafından, emekli olan öğretmen ve milli eğitim personeline Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan Ümran Lekealmaz Şahin tarafından yapılan konuşmanın ardından, göreve yeni başlayan öğretmenlerin Yemin Töreni gerçekleştirildi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından sunulan “Öğretmenim” adlı müzik sunumunun ardından Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerince “Gram Gram Dram” adlı tiyatro oyunu sergilendi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz yemin eden öğretmenlerimizi makamında kabul ederek onlarla sohbet etti ve hediye takdiminde bulundu.

 

24-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-2015

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.