ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları yapıldı

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları yapıldı

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı tarafından Atatürk Anıtı’na Saat 09.30’da çelenk sunulması ile başladı.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın katılımıyla 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın yanı sıra Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Mustafa Hacıbaloğlu, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Vali Yardımcısı İbrahim Şahin, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Daire Amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından öğretmen marşları seslendirildi.

Ardından  Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr. Sayın Nabi Avcı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı görüntülü olarak sunuldu.

Öğrenciler tarafından çekilen 24 Kasım 2014 Hatırası Özel Klibinin gösteriminin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı yaptığı konuşmasında, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinin bir yıldönümünü daha coşku, huzur ve sevinç içerisinde kutlamanın mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.

İnsanlığın tekamül sürecinde en ağır sorumluluğu anneler ve öğretmenler üstlenmiştir. Bu sorumluluk görev bilincinin en üst düzeyde olmasını ve fedakarlığı da beraberinde getirirken, mutlu bir yorgunluk ve huzur dolu bir ruh hali olarak tecelli eder.

Yine insanlığın medeniyet destanının her sürecinde gizli veya aşikar bir şekilde öğretmenin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görürüz.

Özgürlüğe duyulan özlemde, sevgi dolu bir cümlede, ayrılığın hüznünde ve vuslatın heyecanında öğretmenin müşfik dokunuşunu hissederiz.

Bir çiçeğin dalında daha güzel olduğunu, suların berraklığını, ormanın huzur veren serinliği ve hışırtısını öğretmenin duyarlılığı ve merhametiyle bütünleştirerek idrak ederiz.

Çocuklar en çok bizim nazarımızda masum, gençler en fazla bizim gözümüzde parlayan bir yıldız gibidir. İnsanlık en çok bizim nazarımızda hayatın merkezinde ve yücedir. Bu bağlamda, ekinin ve neslin yegane hadimi ve hamisi de öğretmenlerdir.

Geleceğe umutla bakarken; barışın ve esenliğin, hoşgörü ve kardeşliğin öncüsü, yeryüzünün imarı ve insanlığın mutluluğunun başat emektarı ve mümessili olma yolundaki gayretimiz ivmeli bir şekilde devam edecektir.

Duygumuz yoğun, sevgimiz fedakarca, sevincimiz mütevazi ve ürünümüz vatanımızın biricik evlatlarıdır. Yeryüzünün daha da abad olması, milletimizin ve tüm insanlığın geleceğinin daha mutlu ve huzurlu olmasıdır arzumuz. Bu arzumuza ulaşmak için beklediğimiz karşılık ise, sevgiyle bakan ve “öğretmenim” diyen aydınlık yüzlerdir.

Şüheda kanıyla sulanmış Anadolu’nun her köşesinde bu aydınlık yüzlerin çoğalması ve yurdumuzun Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşması için şehit olan, aramızdan ayrılan, emekli olan ve hala görevine devam eden öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirme yolunda ışığıyla ufkumuzu aydınlatan tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor, sağlık ve esenlik dileklerimle saygılar sunuyorum” dedi.

Daha sonra Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Aleyna İlhan ve Harun Avcı tarafından şiir okundu.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sayın Valimiz Vahdettin Özcan konuşmasında, “Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün; "Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır" sözleriyle işaret ettiği, siz değerli öğretmenlerimiz;

İcra ettiğiniz bu kutsal görev; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir. Topluma hizmet veren her mesleğin saygın olduğu mutlaka bir gerçektir. Ancak bütün meslek mensuplarını yetiştirip, hayata hazırlayan, onları topluma kazandıran öğretmenlik mesleği bu yönüyle ayrı bir önem taşımaktadır. Dar ve köhne kalıpları aşarak, modern bir toplumun inşa edilmesinde çok büyük katkıları olan kıymetli öğretmenlerimiz sevgi ve fedakârlık gerektiren bu önemli görevi İlimizde de başarıyla yerine getirmektedir.

Manevi yükümlülüğün yanında öğretmenlik mesleğinin onuru, saygınlığı ve itibarını daha iyiye, daha güzele doğru taşımak, çalışma koşullarını iyileştirmek, tıpkı Cumhuriyetin kuruluş yıllarında olduğu gibi gençlerimiz için yeniden bir ideale dönüştürmek için atacağımız her adımın, bizi Türkiye´nin, Çankırı’mızın aydınlık geleceğine biraz daha yaklaştıracağına yürekten inanıyorum.

Değerli öğretmenlerimiz;

Gelecek nesillerin yetişmesinde, olgunlaşmasında, fikir ve kanaat sahibi olmalarında hayati bir rolü üstlenen sizlerin, aziz milletimizin varlığı açısından taşıdığı önem hiçbir değerle kıyaslanamayacak büyüklüktedir.

Sahip olduğunuz ilmi ve irfanı, cömertçe ve içtenlikle öğrencilerinize aktarmanızın, bu vesileyle yarınların tablosuna biçim ve renk veren nesiller yetiştirmenizin, Türk Milletinin devamlılığında tayin edici bir etkisinin olduğu açıkça görülmektedir.

Değerli öğretmenler;

Sizlerden belki çok fedakârlık isteniyor olsa da gelecek; sizlerle şekillenecektir. En kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımızın yetişmesinde ailelerce gösterilen hassasiyetleri anlayışla karşılayın. Sizlerin fedakârlığı ve başarısı ülkemizin muasır medeniyetlerin üzerine çıkmasında en büyük pay sahibi olacaktır. Bizler de bu noktada üzerimize düşen görevleri sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz.

Eğitimin her kademesinde kalitenin arttırılması temel amacımızdır. Yeni okul binalarının inşası, mevcut binaların güçlendirilmesi, eğitime vatandaş katkısının sağlanması, okullarımıza teknolojik kazanımların sağlanması, öğretmen-öğrenci ve aile işbirliğinin güçlendirilmesi ile nihai olarak eğitimdeki başarı trendinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda İlimiz genelinde önemli eğitim yatırımları yapılıyor. Milli Eğitim projelerine yönelik yatırım tutarı göreve başladığım 2011 yılından bu yana 7 kattan fazla artış kaydetmiştir. İlimiz eğitim ve öğretimde adeta çağ atlama noktasına ulaşmıştır. Ayrıca, öğrencilerimize yönelik uygulanan sınavlarda iller arası sıralamadaki tırmanış, siz kıymetli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin gayretleri ile olmuştur. Tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum.

Gücü bilgi, sermayesi sevgi olan değerli öğretmenlerimizi ve bu mesleği, bir güne sığdırmak mümkün değildir. Çünkü hepimizin hayatında sizlerden izler vardır. Uzun yıllar sonra bile ya rahmetle anılır ya da muhabbetle kulaklar çınlatılır ama unutulmazsınız.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin her köşesine ulaşarak fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti gösteren tüm Çankırılı öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, bu vesile ile Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm öğretmenlerimize ve eğitim camiasına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Sayın Valimizin konuşmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Şehit Öğretmenler Slaytı şiir eşliğinde sunuldu. Ardından emekli öğretmen ve personele Sayın Valimiz Vahdettin Özcan tarafından Hizmet Şeref Belgesi, Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Mustafa Hacıbaloğlu tarafından plaket, Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından ise hediyeleri verildi.

Daha sonra mesleğe yeni başlayan Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aday Öğretmeni Refika Koç bir konuşma gerçekleştirdi.

Öğretmen Refika Koç’un konuşmasının ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı Üzeyir Çelik eşliğinde gerçekleştirildi.

 

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisinin ardından program sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.