ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artık Kardeşlerimiz Üşümeyecek

Artık Kardeşlerimiz Üşümeyecek

Dr. Refik Saydam İlkokulunun yürüttüğü Kardeşim Üşümesin Projesi kapsamında hazırlanan atkılar, giysiler ve resimler Hatay Reyhanlı ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Syria Müslim Care Geçici Eğitim Merkezindeki mülteci kardeşlerimize ulaştırıldı.

Gittiğimiz okul prefabrik yapılardan oluşan bir okuldu. İçerisinde mazlum kardeşlerimiz eğitim öğretim görmeye çalışıyordu. Fedakar öğretmenlerimiz zor şartlar altında çocuklarımızı eğitmeye çalışıyorlardı. Dr. Refik Saydam İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı hediye paketlerini görünce gözlerindeki mutluluk inanılmazdı. Bazıları Türkçe anlamıyordu. Ama insanlığın dili birdi. Gözlerinden anlıyorduk neler hissettiklerini. Bir yandan çocukluğun verdiği heyecanla hediye paketlerini açıyorlardı bir yandan da gözlerindeki hüzün belli oluyordu. Hepimizin kardeş olduğunu ve yalnız olmadıklarını söyleyince acılarını kısa sürede olsa unuttular. Atkıları sevinçle boyunlarına taktılar, kardeşlerinin çizdiği resimleri incelediler, kardeşlerinin gönderdikleri hediyelerle bizler ayrılmadan oynamaya başladılar. Her çocuk güzeldir ama bu çocuklar bir başka güzeldi. Mazlumluğun ve masumluğun verdiği güzellik etkileyiciydi.

Bizleri okullarından el sallayarak uğurladılar.

Oradan ayrılınca İHH’nın Çocuk Yaşam Merkezine gidildi. Burada yetim ve öksüz kalan çocuklar yaşıyorlardı. İHH bu çocuklar için eşsiz bir köy hazırlamıştı. 100 dönüm arazi üzerine kurulan bu merkezde onlarca villa tipi ev vardı. Spor salonları, kütüphaneler, marketler, kuaförler, rehberlik birimleri ve bir şehirde aklınıza gelen her şey vardı.

Bir sonraki durağımız yaralanan kardeşlerimize yardım için oluşturulan rehabilitasyon merkezleriydi. Kimi kardeşimiz bacağını kaybetmişti, kimisi ellerini... Bir genç kız kardeşimiz evlendiği ay düşen bombadan dolayı gözlerini kaybetmiş, yaralanmıştı. Bir küçük kardeşimiz duyma yetisini kaybetmişti. Her şeye rağmen yaşama tutulmuşlardı. Birçok yardım kuruluşu bu kimsesiz kardeşlerimize yardım ediyordu. Kimsesizlerdi fakat asla sahipsiz değillerdi. Türk kardeşleri onları yalnız bırakmadılar.

Girdiğimiz birçok kurumda ´Teşekkürler Türkiye´, ´Vatanımızda Gibiyiz´ gibi kardeşlik cümleleri ile karşılandık.

Çekilen görüntüler ve videolar Dr. Refik Saydam İlkokulu ile sürekli paylaşıldı. Proje yürütme kurulundan öğretmenimiz Nurdan ADA ´Fotoğrafları ve videoları bütün öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile inceledik. Hepimiz çok duygulandık. Kardeşlik ve yardımlaşma duygularını öğrencilerimize sınıf ortamında yeteri kadar veremiyorduk. Bu proje kapsamında hem kendi öğrencilerimiz hem de mülteci kardeşlerimiz birçok fayda sağladı. Mülteci kardeşlerimizin yüzündeki gülümsemeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.´ dedi.

Projeye emek ve gönül veren idareci, öğretmen, veli ve öğrencilerimizi eğitim camiası olarak tebrik ederiz.

 

21-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.