ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü Anma Programı Gerçekleştirildi

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü Anma Programı Gerçekleştirildi

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle 100. Yıl Kültür Merkezi’nde anma programı gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları, İlimiz Kaymakam Adayları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, POMEM Müdürü Ömer Sülün, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, Şehit aileleri, Gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Merkez Ulucamii İmam Hatibi Şevki İpek tarafından Aziz Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okundu.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, “Tüm Şehitlerimizin ilkeleri dilde değil, gönüllerindeydi. Amaçları bir, gayeleri birdi. Giderse canım gitsin; yeter ki bu güzel yurdumda Bayrak inmesin, Ezan dinmesin, Vatan bölünmesin diyorlardı. Bu ilkeler uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını verdiler. Vatan aşkı, Şehitlik ve Gazilik gibi kutsal değerler uğruna Askerlik görevinden kaçmadılar. Ruhları Şad mekânları Cennet olsun” diye konuştu.

Dernek Başkanı Yüksel Teke’nin konuşmasının ardından Süleyman Demirel Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hatice Sargın ve Merkez Ulucamii İmam Hatibi Şevki İpek tarafından, Çanakkale Zaferinin ruhunu en iyi yansıtan, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiir okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Topçu Binbaşı Cem Tanrıver, “Bugün, Yüce Milletimizin birlik ve beraberliği, Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde, bazıları kefensiz ve bir mezar taşları dahi olmadan;          görevini yapmış olmanın huzuru içinde yatan kahraman askerlerimizi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için canlarını feda eden gözü pek polislerimizi, hak ve menfaatlerimizi koruma uğrunda görev yaparken çeşitli ülkelerde hain saldırılar sonucu şehit olan diplomatlarımızı, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma yolunda fedakârca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi ve diğer kamu görevlilerimizi "18 Mart Şehitler Günü" vesilesiyle rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Bugün şehitlerimizin kaybından dolayı duyduğumuz acı ve hüznün yanında, tam bir asır önce, bir ulusun küllerinden doğarak var oluş mücadelesi verdiği, yenilgiler ve toprak kayıpları ile uzun yıllar süren umutsuzluğa ve kötü gidişe son vererek yeniden itibar kazandığı, harp tarihine altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Deniz Zaferi´nin 100´üncü yıl dönümünü kutlamanın da haklı gururunu yaşıyoruz.

Bugün Şanlı Bayrağımızı güzel Vatanımızın her köşesinde gururla dalgalandırabiliyorsak, İstiklâl Marşımızı hep bir ağızdan özgürce haykırabiliyorsak ve millet olarak geleceğe güvenle bakabiliyorsak, bunu, cennet vatanımızın her karış toprağını asil kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize ve onları yetiştirip bu vatana armağan eden siz değerli ailelerimize borçluyuz.

Bu vesile ile başta, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatanın bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen, şanlı tarihimizde rütbelerin en büyüğüne yükselen, makamların en yücesine kavuşan Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Kahraman Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi ve Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi sunulup, Süleyman Demirel Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Uysan tarafından “Çanakkale Ağlar” adlı yazı okundu.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Şehitlere Mektup” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik tarafından verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.