ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Cumhuriyet Anadolu Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi Açtı

Çankırı Cumhuriyet Anadolu Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi Açtı

Bilim Fuarları, Milli Eğitim Bakanlığı İle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu arasında "Temel ve Ortaöğretimde Bilim Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Bilim Fuarlarının Düzenlenmesi" Alt Protokolü gereğince düzenlenmektedir, süresi 3 yıl olup 2016 yılına kadar geçerlidir.

“TÜBİTAK Bilim Fuarları”, 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.


 TÜBİTAK Bilim Fuarları ile hedeflenen genel amaçlar şunlardır: 
• Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, 
• Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, 
• Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, 
• Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması, 
• Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması, 
• Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, 
• Farklı sosyo- ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması, 
• Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır. 

            Bu amaçla müracaat edilen bu sergiye Cumhuriyet Anadolu Lisesi kabul edilmiş ve kabul edilişinin ardından hazırlıklar başlamıştır.  Öğretmenlerinin rehberliğinde öğrencilerin verimli çalışmaları ile otuz adet proje ile 5 Mayıs Salı günü saat 11.00’da fuarın açılışı yapılmıştır.

            TÜBİTAK Bilim fuarının açılışı Vali Yardımcısı Zafer ENGİN Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Halim HICIPLI, Turgut ÜNAL ve Okul Müdürü Ahmet YOLCU tarafından yapıldı. Bu projeler sayesinde öğrencilerimizin bilime ve bilimsel çalışmalara bakış açısının değiştiğini,  bilimsel çalışmalar konusunda cesaretlendiklerini belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI bu projeyi gerçekleştiren Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerine, öğretmenlerine ve okul müdürü Ahmet YOLCU’ya teşekkür etti. Başarılarının devamını diledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.