ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitimcileri Bulgaristan’da

Çankırı Eğitimcileri Bulgaristan’da

Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği projeleri kapsamında 2015 yılı teklif çağrısı döneminde Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde 7 ortaokulumuzun konsorsiyum üyesi olduğu ‘Demokratik Okuldan Demokratik Topluma’ adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.

Avrupa okullarında demokratik okul kültürü oluşturulmasındaki etkenlerin inceleneceği proje kapsamında Mehmetçik Ortaokulu, Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu, İsmet İnönü Ortaokulu, Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu, Çankırı TOKİ Ortaokulu, Çankırı İmam Hatip Ortaokulu ve Hazım Dağlı Ortaokulu’ndan toplam 9 yönetici ve öğretmen yurtdışı hareketlilik faaliyetlerine kapsamında Bulgaristan’a gitti.  

01 – 07 Mayıs 2016 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Vratsa bölgesinde bulunan eğitim kurumları ortaklığında yürütülecek çalışmalar kapsamında yönetici ve öğretmenlerimiz bu bölgedeki okullarda incelemelerde bulunuyorlar.

Öğrencilerin topluma, çevreye ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirilmesinde okul, aile ve çevre faktörleri ile ilgili olarak eğitim yöneticileri, öğretmenler ve velilerle görüşmelerde bulunacak eğitimcilerimiz buradaki iyi uygulamaları yerinde inceleme imkanı bulacaklar.

Faaliyetin ilk gününde Vratsa eğitimcileri tarafından karşılanan Çankırı ekibi, Bulgaristan eğitim sistemi, eğitim kurumlarının işleyişi ve bir hafta boyunca ziyaret edilecek okul ve kurumlar hakkında bilgilendirildi.

Bulgaristan’dan sonra projenin diğer ortaklarının bulunduğu Slovakya ve İtalya’da farklı gruplar halinde iş başı izleme faaliyetlerine katılacak yönetici ve öğretmenlerimiz orada edindikleri farklı deneyimler ışığında Çankırı’da ‘Demokratik Okul Demokratik Toplum Çalıştayı’ düzenleyecek ve aynı isimle bir kitapçık çıkaracaklar. ‘Yaşayan Demokrasi’ adlı filmin de hazırlanacağı proje sonunda ilimiz genelinde tüm okullardan yönetici, öğretmen ve velilerin katılacağı ‘Demokratik Okuldan Demokratik Topluma’ konulu yaygınlaştırma semineri düzenlenecek. Aynı proje kapsamında daha önce de 03-09 Nisan 2016 tarihleri arasında okullarımızdan eğitimcilerimiz Romanya’da benzer faaliyetlere katılmıştı.

Projenin hazırlanması ve uygulanmasında başta müdürlüğümüz AB Proje Ekibi olmak üzere emeği geçen herkesi kutlarız.

 

 

 

04-05-201604-05-201604-05-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.