ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar Dünya’nın Renkleri Projesi

Çankırı Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar Dünya’nın Renkleri Projesi

Çankırı ili Çerkeş ilçesi 19 Mayıs Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Derya YÖNDEMLİ SERT, coğrafya dersindeki öğrenmeleri kalıcı hale getirebilmek için “Dünya’nın Renkleri”  adlı bir proje hazırlanmıştır.

“Dünya’nın Renkleri” projesinin amacı; öğrencilerin monoton, alışılmış, soyut ve ezberci öğrenme ortamının dışında eğlenerek, düşünerek, araştırarak, yaparak, yaşayarak ve aktif olarak katılabileceği öğrenme ortamını oluşturmaktır. Ayrıca okul içi ve dışında bilgileri somutlaştırarak ve grup çalışmaları yaparak etkin, paylaşımcı ve öğrencinin sosyal becerilerini geliştirebileceği öğretim ortamı sağlamak amaçlanmaktadır.

Projeye öğrencilerin coğrafya dersine karşı tutumunu ölçen anket uygulanarak başlanılmıştır. Yapılan anket sonuçlarına göre öğrenci grupları oluşturulmuş ve gruplar kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ders öğretmeni ile iş birliği içerisinde proje için hazırlayacakları konuları belirlemişlerdir. Gruplar, seçtikleri konular ile ilgili üç boyutlu materyaller hazırlamaları için okul dışı zamanlarda bir araya gelerek önce konu ile ilgili ön araştırmalar gerçekleştirmişlerdir. Konular tam anlamıyla belirlendikten sonra grupların verilen süre içerisinde çalışmalarını tamamlamaları istenmiştir. Öğrenciler bu süreç içerisinde öğretmen ile devamlı iletişime girerek çalışmaların eksik ve geliştirilebilecek yönleri üzerinde fikir alışverişinde bulunmuşlardır. Bu sayede öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, iletişim becerilerinin gelişimi, iş birlikçi çalışmalarda bulunmaları sağlanmıştır. Öğrencilerin ortaya koydukları materyaller ile okulda sergi düzenlenmiştir.

Proje yürütücüsü Coğrafya Öğretmeni Derya YÖNDEMLİ SERT, “Proje, okulumuzdaki öğrencilere, çevresine ve ilçede bulanan diğer okullardaki öğrencilere coğrafya dersindeki konuları somutlaştırabilmeleri, bilgileri kalıcı hale getirebilmeleri ve edindikleri tecrübeleri diğer derslerine de uygulamaları noktasında yardımcı olacaktır. Uygulanan proje, öğrencilerin coğrafya dersine karşı olan olumsuz tutumlarını en aza indirmiştir.” dedi.

Okul Müdürü Kadir TÜRKYILMAZ, “Coğrafya öğretmenimiz rehberliğinde öğrencilerimiz ile yapılan proje dâhilindeki materyaller dersin içeriğini yansıtmaktadır. Ayrıca bu materyaller öğrencilerin coğrafya dersine olan ilgilerini artırmakta ve dersin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Projede yer alan öğrencilerin coğrafya dersine olan ilgilerinin arttığını gözlemledik. Yapılan sergi ile birlikte projenin yaygınlaşma faaliyetinin gerçekleşmesi, diğer okullara örnek teşkil etmesi, okulumuz öğrencilerinin ve ilçemizdeki diğer okul öğrencilerinin bu tür faaliyetlerde ve coğrafya dersinde üç boyutlu materyallerin önemi ve gerekliliğini fark etmesi sağlanmıştır.” dedi.

 

 

 

16-04-201816-04-201816-04-201816-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.