ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Biz Oyundayız” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Biz Oyundayız” Projesi

İlimiz Hazım Dağlı İlkokulu öğretmenlerinden Hüseyin SÜGÜN ve “Kutup Yıldızlarım” diye hitap ettiği öğrencileri zekâ oyunlarının öğrenilmesi, öğretilmesi ve üretilmesi üzerine bir proje hazırlamışlardır.

“Biz Oyundayız” projesinin temel amacı; hayata hazırlayan, deneyimler kazandıran, geliştiren,  eğitim ve eğlence aracı olan oyunu yeniden yaşantımıza yerleştirmektir. İnternet, telefon, tablet esiri, toplumdan uzak bireyler yerine sosyal iletişim becerileri yüksek, aile bağları kuvvetli, çevresine karşı duyarlı ve üreten bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir.

Yaşantılarına oyunu katabilmek için ayakkabısız girilen “Zenginleştirilmiş Eğitim Sınıfı” adını verdikleri sağlıklı ve kullanışlı bir yaşam alanı oluşturmuşlardır. Öğrenciler kendi çabaları, aileleri, okul idaresi ve Millî Eğitim Müdürlüğünün katkısıyla yüzden fazla oyunun yer aldığı bir kütüphane kurmuşlardır. Ayrıca bu kütüphanede kendilerinin hazırladığı ve ürettiği birçok oyunda yer almaktadır. Bu oyunlardan evlerine götürerek aile ve çevreleriyle eğlenceli ve eğitici vakitler geçirmektedirler. Aile ve komşuların gelecek oyunu merakla beklediği gözlenmektedir.

Bildiğinin öğretmeni, bilmediğinin öğrencisi olan öğrenciler, zekâ ve akıl oyunlarının oynanması ve yaygınlaştırılması için okulunda bulunan diğer sınıfları ve merkez köy ilkokullarını ziyaret etmeye başladılar. Bu güne kadar Hasakça ve Ünür köylerinde birçok öğrenci ile buluştular. Eğitimler, proje sahibi öğrenciler tarafından verilmektedir. Birçok zekâ ve akıl oyunun oynanışı ile birlikte mangala, dümen, üçtaş gibi oyunların üretimi de gidilen yerlerdeki öğrencilere öğretilmektedir.

Öğrenciler arkadaşlarıyla gelecek aylarda oyun turnuvaları yapmayı hedeflemektedir. Ayrıca “Yüz yaşından küçük, bütün oyuncuları oyuna beklemekteyiz.” sloganıyla, oyunlara ailelerin katılmalarını da amaçlamaktadırlar.

Proje yürütücüsü öğretmenimiz Hüseyin SÜGÜN, “Projemiz okuluna, çevresine ve iline katkıda bulunan ve farkındalık yaratan bir çalışma olmuştur. ”dedi. Ayrıca “Yaren kültürünün ve toplumuzun hamurunda yer alan oyunlarla beraber, yaygınlaştırmaya çalıştığımız zekâ ve akıl oyunları sayesinde çevresine duyarlı, ahlaklı, kişisel gelişimi yüksek nesiller yetiştirmek mümkün olacaktır. Oyun bir simülatördür. Ne kadar çok oynarsan, hayata o kadar hazır olursun.” dedi.

Okul müdürü Nadir YILDIRIM, “Uygulanmakta olan ‘Biz Oyundayız’ projesi ile öğrencilerin özgüvenleri, duyarlılıkları artmıştır. Öğrencilerin proje ile köyleri ve oradaki öğrencileri tanımaları ve kaynaşmaları sağlanmıştır. Projenin sahibi ve yürütücülerin öğrenciler olması, bizi daha mutlu ediyor.” dedi.

 

19-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.