ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Biz Yaparız

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Biz Yaparız

İlimiz Güneş İlkokulu öğretmenlerinden Dursun ÖZTÜRK tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerin yazma becerilerini arttırmak amacıyla bir proje hazırlandı.

“Biz Yaparız” projesinin başlıca amacı; öğrencilerin özgüvenlerini, hayal güçlerini, yaratıcılık yönlerini Türk Millî Eğitiminin amaçlarına göre geliştirmek, zenginleştirmek ve çeşitlendirmektir. Ayrıca yazım kurallarını uygulamak, noktalama işaretlerini yerli yerinde kullanmak, düzgün cümle kurma konusunda öğrencilere beceri kazandırmak ve kazanılan becerileri geliştirmek, öğrencilerin Türk kültürünü tanıyarak bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak için sorumluluk alabilen birer yurttaş olabilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Güneş İlkokulu 4/K sınıfının bütün öğrencileri kitap yazmıştır. Toplamda 24 öğrencimiz 70 adet kitabın yazımını gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerin metinlerini ve görsellerini kendi oluşturdukları kitaplar basılmıştır ve geniş bir katılımla imza günü etkinliği düzenlenmiştir. İmza gününde hazırlanan masalarda kitap yazarı öğrencilerimiz; idarecilere, öğretmenlere, velilere ve öğrenci arkadaşlarına kitaplarını imzalamışlardır.

Öğrencilerin birbirlerinin kitaplarını daha ilgiyle okudukları gözlenmiş, yazma becerilerini geliştirmenin yanında öğrencilerin okuma alışkanlığı da artırılmıştır.

Pınar CIPLAK adlı minik yazar;  “Hikâyelerinin arkadaşları ve öğretmeni tarafından beğenilmesi ve okunmasının kendisini çok mutlu ettiğini, yazmaya başlayınca hayal gücünün geliştiğini, kendine çok güvendiğini, artık problemleri daha kolay çözdüğünü ve hayata güvenle baktığını söyledi. Yazar olmak istiyorsanız, yazmaya başlayın.” dedi.

Öğretmen Dursun ÖZTÜRK “Teknoloji değişiyor, insanlar değişiyor, insanların ihtiyaçları değişiyor, bu değişen dünyada eğitim çağdaş ve yenilikçi olmalı. Bu cesareti gösterip değişen dünyaya ayak uyduran minik yazarlarımla gurur duyuyorum.” dedi.

Okul Müdürü Muzaffer DERELLİ de, “Çocukların şu an için küçük bir adım attıklarını ama bunun gelecek için büyük bir adım olduğunu, bu projenin okulun diğer öğrencileri arasında da kitap yazma isteği uyandırdığını söyledi ve geleceği okuyan, yazan nesiller kuracaktır.” dedi.

 

28-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.