ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Doğduğun Yer Değil, Okuduğun Yer” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Doğduğun Yer Değil, Okuduğun Yer” Projesi

İlimiz TOBB Fen Lisesi idareci ve öğretmenleri tarafından pansiyonda kalmakta olan öğrencilerimize fayda sağlamak amacıyla eğitim öğretimde yenilikçi yaklaşımlar kapsamında “Doğduğun Yer Değil, Okuduğun Yer” adlı bir proje hazırlanmıştır.

Projenin temel amaçları; yatılı öğrencilerimizin hayatına anlam katmak, dört yılını geçirdiği ilimizi onların yaşamında unutulmaz kılmak ve burada edindiği değerleri içselleştirerek onların da başkalarının hayatına dokunmalarını sağlamaktır.

Projede öğrencilerimizle Taş Mescit’te sohbetler gerçekleştirilecek, Çivitçioğlu Medresesi’nde ney dinletisiyle öğrencilerimizin ruhları dinlendirilecek, Çamaşırhane’de film gösterimi yapılacaktır.  Tarihi mekanlarda öğrencilerimizle şiir dinletisi düzenlenecek.  Büyük Camii’de dualarda birleşmek için buluşulacak. Ilgaz Yıldıztepe’nin, Yapraklı Karacaözü köyünün, Eldivan Bülbül Pınarı’nın ve Namaztepe’nin doğal güzelliklerinin keşfi öğrencilerimizle sağlanacak. Öğrencilerimize Ilgaz Dağı’nın ve İstiklal Yolu’nun tanıtımı yapılacak, Şerife Bacıların bu vatan için fedakârlıkları anlatılacak, buralarda gençlerimizin objektiflerine yansıyanlarla ilde bir sergi açılacaktır. Âşık atışmalarıyla unutulmaya yüz tutan manilerimiz hayat bulacak, Çankırı müzesi ziyaret edilerek ilimiz tarihine yolculuk yapılacak, yaran gecesinde yüzlerce yıldır bu topraklarda sürdürülen yaran geleneği öğrencilerimize tanıtılacak. Öğrencilerimize meslek seçimi hakkında yararlı olmak için gençlerimiz aynı kariyere sahip olmak istediği insanlarla pedal çevirip olmak istedikleri meslekler hakkında ilk ağızdan samimi bir ortamda bilgiler edinecek, gündüzlü öğrencilerimizin anneleri elleriyle hazırladıkları yiyeceklerle ve anne sıcaklıklarıyla pansiyonda kalan öğrencilerimizin yüreklerine dokunacaklardır.

Proje koordinatörü Özge ASLANEL, “Bu çalışma, pansiyonda kalan öğrencilerimiz gündüzlü öğrencilerimiz kadar rahat etsinler, okula ve okudukları şehre çabucak alışsınlar, içinde bulundukları pansiyon hayatının sıkıntılarını en az seviyede yaşasınlar ve dolu dolu anılarla mezun olup bir gün tekrar buraya dönmek istesinler diye okul meclisindeki öğrencilerimizin yatılı arkadaşlarına gösterdikleri duyarlılık neticesinde hayat bulmuş bir projedir. Bilmedikleri bir yere, tanımadıkları insanların arasına gelen yatılı öğrencilerimizin okulumuzda, ilimizde sürdürecekleri yaşamlarına kaygıyla değil umutla bakmaları öncelikli amacımızdır. Bu çalışmanın gerçekleşmesinde en önemli paya sahip olan, güzel gönülleriyle, yaratıcı fikirleriyle bizleri geleceğe dair umutlandıran okul meclisindeki öğrencilerimize, bizden desteklerini esirgemeyen Çankırı Belediyemize ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz.” dedi.

Okul Müdürü Nazır Şahin ise, “İnsanın memleketi doğduğu yer değil, doyduğu yerdir, derdi büyüklerimiz. Bizler hazırladığımız bu projeyle öğrencilerimizin hayatında okudukları yerin de tıpkı memleketleri gibi çok önemli ve özel olması gerektiğine dikkat çekmek istedik.  Biliyoruz ki eğitim yaşantısı bireyin hayatında iz bırakan, onun karakterinin şekillendiği, olumlu ve olumsuz alışkanlıklar kazandığı önemli bir dönemdir. Gençlerimizin bu dönemlerinde onların yanında olmak ve Yaranlar Diyarı Çankırı’dan, okulumuzdan beyinlerini ve gönüllerini güzelliklerle doldurarak ayrılmalarını sağlamak en önemli görevlerimizden biridir. Bu görevimizi yerine getirirken yanımızda olan herkese teşekkür ederim.”  dedi.

 

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.