ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık”

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık”

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık" projesi ile evde eğitim hizmetlerinden yararlanan öğrencilerimizin akranlarıyla birlikte aynı ortamda bulunarak arkadaşlık ilişkilerinin geliştirilmesi ve sosyal kültürel yönden desteklenebilmeleri için fırsat ortamları sağlandı.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayan öğrencilerimize evlerinde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Bu kapsamda bu öğrencilerimize belirlenen öğretmenler aracılığıyla evlerinde eğitim ve öğretim çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Evde eğitim hizmeti alan öğrencilerimiz ve aileleri bu hizmetten büyük bir memnuniyet duymanın yanı sıra çocuklarının evde akranlarından ayrı eğitim ortamında bulunmanın eksikliğini de yaşamaktadırlar.

Evde eğitim hizmeti alan ailelerle yapılan görüşmede durum tespiti yapılıp, ihtiyaç analizi anketi uygulanarak sorunlar ortaya konulmuştur. Ailelerden gerekli izinler alındıktan sonra        çalışma için gönüllü veli ve öğrencileriyle yapılan bilgilendirme toplantıları neticesinde çalışmalar başlatılmıştır.

“Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık” projesi ile öğrencilerimizin arkadaşlık ilişkileri içerisinde akranlarıyla beraber ders işlemeleri, resim etkinlikleri yapmaları, müzik öğretmenleri aracılığı ile müzikal etkinlikler yapılması, öğrencilerin kültürümüzde yer alan Keloğlan ve Nasrettin Hoca karakterleriyle hazırlanan tiyatro etkinliklerini izlemeleri,  sinema ve yemek aktivitelerine katılmalarıyla akranları ile birlikte zaman geçirmeleri sağlanırken okullarda öğrenim gören ve proje kapsamında evde eğitim çalışmalarına katılan öğrencilerimize empati davranışı kazandırılması amaçlanmaktadır.

Proje ile evde eğitim hizmeti alan öğrencilerimizin eğitimde “Feda edilecek bir birey yoktur.”anlayışı kapsamında mutluluklarının arttırılmasına katkı sağlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar ile ilgili memnuniyetini dile getiren aileler etkinlik çalışmalarının arttırılarak devamlılığının sağlanmasının faydalı olacağını belirtmektedirler.

İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Evde eğitim gören öğrencilerin akranlarından uzak kalması bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek adına evlerdeki eğitimlere öğrencinin akranları ile birlikte gidilerek evlerin bir sınıf ortamına dönüşmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar öğrenci ve ailesini memnun etmiştir. Ayrıca projede evlerdeki faaliyetlerin dışında öğrencilerinin sosyallik kazanması ve mutlu olmaları adına ev dışında da sinema, gezi, yemek gibi etkinlikler planlanmış ve devam etmektedir. İlimizde yenilikçi yaklaşımlar kapsamında uygulanan bu çalışmada evde eğitim öğrencilerine daha iyi şartlarda hizmet vermek amaçlanmaktadır. Çalışmada emeği geçen bütün öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

 

06-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.