ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi tarafından hazırlanan “Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor” projesi okul salonunda yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçirildi.

Öğrencilerin uzay ve astronomi alanında yapılan çalışmalara aktif olarak katılımlarını sağlamayı amaçlayan proje içerisinde anketler sonucunda belirlenen otuz öğrenci aktif olarak yer alacak ve projenin çalışma ekibini oluşturacaktır. Projenin tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan okul müdürü Mürsel EROĞLU “Okulumuz bünyesinde kurulan Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi ile uzay ve astronomi alanında öğrencilerimize yeni bir ufuk açmak amacı ile böyle bir proje hazırlanmıştır ve planlamalarını ciddi bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Fen ve sosyal bilimler proje imam hatip lisesi olarak böyle bir proje gerçekleştirmek öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri açısından çok önemlidir. Tanıtımı yapılan projemizin çalışmalarını planlayan proje yürütme kurulumuzu tebrik ediyorum.” dedi.

Proje tanıtım toplantısında Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi koordinatörü olan Yüksel ARSLAN tarafından projeyle ilgili bir sunum yapıldı. Paydaşları arasında Takuyiddin Astronomi Topluluğu, üniversitelerin ilgili bölümleri, ilimizde görev yapan öğretmenler, gönüllüler ve ilgili STK’larinde bulunduğu “Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor” projesinde proje sorumluluğunu okul müdür yardımcısı Derya EKEBAŞ, eğitim sorumluluğunu okul öğretmenlerinden Neslihan IRMAK ve Özgün KARABACAK, veri analiz ve değerlendirme çalışmalarını Zeynep KIRKPINAR ve Emine SÖZÜDOĞRU, bilişim ve iletişim sorumluluğunu da yine okul öğretmenlerinden Büşra KILIÇ yürütmektedir.

Proje kapsamında öğrenciler derin uzay, uzay teknolojileri, kozmoloji ve astronomi tarihi konusunda farklı alanlarda eğitimler alacaklar. Uzay ve uzay teknolojileri konusunda teknik destekli eğitim alacak olan öğrenciler astronomi tarihi konusunda drama tekniğinin uygulandığı çalışmalarla Müslüman gök bilimcileri farklı bir eğitim ortamında yakından tanıyacaklardır. Bu çalışmalar kapsamında, okulda bulunan teleskoplarla gözlem ve rasat çalışmaları yapacak olan öğrenciler güneş sistemi, kozmoloji, gök atlası, el kadranı, güneş saati, su roketi ve uzay balonu gönderimi gibi çeşitli konularda atölye çalışması da gerçekleştireceklerdir. Çankırı’da ilk defa atmosferin 20 km derinliğine bir uzay balonu göndererek canlı yayın gerçekleştirecek olan öğrenciler yapmış oldukları çalışmalardan ve gözlemlerden fotoğraf, üç boyutlu maket ve bilgilendirme panolarından oluşan bir sergi ortamı hazırlayacaklardır. İlimizde eğitim gören ve konuya ilgi duyan farklı öğrenci grupları da bu sergilere davet edilecek ve onlarında gözlem çalışmalarına katılımları sağlanacak. Projenin tamamlanma aşamasında çalışma ekibi içerisinde yer alan öğrenciler tarafından bir de dergi çıkarılacak. Proje ile ilgili çalışmaları ve elde edilen verileri paylaşmak amacı ile bir web sitesi de kuran proje yürütme kurulu, sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullanmaktadır.

Proje tanıtım toplantısının akabinde astronomi tarihi çalışmaları kapsamında farklı bir  ortam içerisinde drama tekniği ile ilk eğitim gerçekleştirildi. Ahmet Mecbur Efendi Bilim-Sanat Merkezi öğretmenlerinden Tuğrul DEĞİRMENCİ tarafından canlandırılan ünlü gök bilimci Taküyiddin Mehmet’in hayatı çalışma ekibi içerisinde yer alan öğrenciler ve katılımcılar tarafından ilgi ile takip edildi.

Projenin hazırlanması, tanıtımı ve ilk eğitiminin başlaması ile ilgili açıklama yapan İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Son yüzyılda uzay ve astronomi alanında yapılan çalışmalar dünyamızın geleceği için yeni bir rota çizmektedir. Ülke olarak bizler de çizilen bu rota içerisinde belirleyici bir güç olarak yer almak durumundayız. Gelecekte bu çalışmaları yapmaya aday olan öğrencilerimizde Astronomi ve Uzay bilimleri alanında farkındalık oluşturarak bu alandaki ilgi, merak ve bilimsel çalışmalara katılım oranının artırmayı, öğrencilerimizin fen bilimleri çalışmalarına doğrudan katılımlarını sağlamayı, kendiliğinden öğrenme isteklerini arttıracak farklı öğrenme ortamları oluşturmayı ve öğrencilerimizin bilimsel düşünceye sahip olmalarına katkı sunmayı hedefleyen bir projeyi hayata geçirmeyi başaran Hacı Murad-ı Veli Proje Anadolu İmam Hatip Lisemizi, okul müdürümüzü, proje yürütme kurulu üyelerimizi, proje paydaşlarımızı ve böyle bir projede yer almakla büyük bir şans ve fırsat yakaladıklarını düşündüğüm proje çalışma ekibi içerisinde yer alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu proje öğrencilerimize çok şey kazandıracak ve ilimiz içinde de adından söz ettirecek bir proje olacaktır.” dedi.

 

 

08-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.