ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At”

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At”

Çankırı ilimizdeki Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi idareci ve özel eğitim öğretmenlerinden oluşan gönüllü bir grup, “Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At’’ adlı projeyle, özel eğitime gereksinim duyan çocukların hayallerindeki meslekleri kısa süreliğine de olsa gerçekleştirmeyi planlıyor.

“Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At’’ projesi, başta özel eğitime gereksinim duyan çocuklar olmak üzere toplumsal değerleri de kapsayan birden fazla amacı içerisinde barındırıyor. Yaşamları boyunca akademik bilgi ve beceriler gerektiren mesleklere sahip olamayacak orta ve ağır derecede zihinsel engelleri bulunan bu çocukların, bir günlüğüne de olsa hayallerindeki mesleklere sahip olmalarının önü açılarak, onların hem psikolojik hem de sosyal açıdan gelişimlerine olumlu katkı sağlanmasının yanında, toplumdaki insanların bu özel çocuklara karşı olumlu tutumlar geliştirmesi ve toplumsal kaynaşmanın hızlanması da bu projenin öne çıkan amaçları arasında yer almaktadır.

Proje kapsamında öğrencilerin alıcı ve ifade edici dil becerileri göz önünde bulundurularak, üç farklı türde meslek seçim anketi uygulanmış ve öğrencilerin hayalindeki meslekler belirlenmiştir. Belirlenen mesleklerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmış, öğrencilerden Murat ÇİLALİ’nin hayalini kurduğu meslek olan “aşçılık”, Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Aşçılık ve Pastacılık Bölümü mutfağında hayat bulmuştur. Elif ALTINSOY ve Medine KARPUZ adlı öğrencilerimizin de hayalleri kuaför olmaktı. Hayalleri Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Bölümü atölyesinde hayat buldu. Diğer öğrencilerin de hayalindeki mesleklere sahip olabilmeleri için çalışmalar devam etmektedir.

Projenin hayata geçirilmesi için emek veren Özel Eğitim Öğretmenlerinden Samet BAŞAR, proje ile ilgili olarak “Bizler her yönüyle özel olan çocuklarımızın yapamadıklarının değil, yapabildiklerinin üzerinde duruyoruz. Bu nedenle “Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At’’ projesiyle, özel çocuklarımıza gerekli ortamlar ve imkânlar sunulduğu takdirde onların neler yapabildiklerini topluma göstermelerini istiyoruz. Yaptığımız meslek etkinlikleriyle farklı çevreler oluşturuyor, çocuklarımızın kendi yeteneklerinin farkına varmasını sağlıyoruz. Gerekli eğitimlerle onları topluma kazandırmanın mümkün olduğunu biliyor ve bu yönde hareket ediyoruz. Bu etkinlikleri gerçekleştirirken onların gözlerindeki mutluluğa tanık olmak, hayatlarına bir parça da olsa dokunabilmekse işin en güzel yanıdır.’’ dedi.

Okul Müdürü Şaban DOĞAN ise, “Öğrencilerimizin yüzündeki mutluluğu, gözlerindeki ışıltıyı görebilmek adına çok güzel bir proje gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin hayallerinin hayat bulması için onlara küçük imkânlar sunmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki mutluluk çok uzak da değil,  bizim özel öğrencilerimiz için hayatlarına yapacağımız küçük dokunuşlar onları çok mutlu ediyor. Özel eğitimin amaçlarından biri de bireylerin toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetiştirmektir. Çalışmalarımıza katkı sağlayan başta İl Millî Eğitim Müdürlüğü olmak üzere Şehit Korhan Kuruçay Mesleki - Teknik Anadolu Lisesi ile Şehit Erdem Öztürk Mesleki - Teknik Anadolu Lisesi idareci ve öğretmenlerine ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimine teşekkür ediyoruz. ”  dedi.

 

14-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.