ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “HeyeCANLIyız YAYINdayız” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “HeyeCANLIyız YAYINdayız” Projesi

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar kapsamında “HeyeCANLIyız YAYINdayız” projesi hayata geçirildi.

Önceden öğrencilere hem duyuruları iletme hem de belirli gün ve haftalarda günün anlam ve önemine uygun fotoğraf ve metinleri paylaşma amaçlı okul katlarında uygun yerlere yerleştirilen büyük ekran LED TV´ler, “HeyeCANLIyız YAYINdayız” projesi için öğretmenlere ilham kaynağı oldu.

Fikir aşamasından sonra proje ekibi kuruldu ve hazırlıklara başlandı. Stüdyo odası kuruldu. Tüm katlardaki LED TV´ler stüdyoya bağlandı. Gerekli kamera, bilgisayar, mikrofon düzeneği kuruldu. Yayında görünecek arka fon ile jenerik müzik hazırlandı.

Okul canlı yayın ekibi olarak, konu öğrencilere duyurulup seçmeler başlayınca öğrencilerdeki aşırı istek ve projede yer alma arzuları, bu alanda büyük bir boşluk ve ihtiyaç olduğunu gösterdi. Onlardaki bu istek, aynı zamanda projenin amacını da ortaya çıkardı.

Projenin amaçları; öğrencilerin özgüvenlerinin artması, yeteneklerini sunmalarına fırsat tanınması, dijital ortamda tüm okulun kendilerini izlediğini gördüklerinde çok mutlu ve heyecanlı olmaları; bunların akabinde ders dışı yapılan bu etkinliklerle öğrenmeye zemin hazırlayan ilgi ve merak duygusunun artması, olumlu olarak bir yarışma havasının oluşması, özgüven artışı ve yeni yeteneklerin ortaya çıkarılmasıdır.

Haftada bir gün perşembe günleri yapılan canlı yayınlarda önce spiker, haftanın haberlerini sunmakta, ardından röportajlar, kitap tanıtımları, günün önemine uygun şiirler, yazılar ile yetenekli öğrenci ve öğretmenlerin varsa çalgı aleti eşliğinde müzik ve ilahi eserleri seslendirmeleri yer almaktadır. Canlı yayın dışı zamanlarda ise bant yayını ile okul içinde veya dışında yapılan etkinlik video görüntüleri ve okul gündemi ile ilgili metin ve resimler yayınlanmaktadır, tüm okul teneffüslerde canlı tv izlemeye devam etmektedir.

“HeyeCANLIyız YAYINdayız” proje sorumlusu Türkçe öğretmeni Aytekin KAÇGIN, “Okul canlı yayın ekibi olarak tüm öğretim yılını kapsayan bir yayın akışı çizelgesi hazırladık. Gündem ile belirli gün ve haftalar çerçevesinde konuları belirliyoruz. Her hafta farklı iki öğretmenimiz görev alıyor. Görevli öğrencileri ve yapılacak sunum içeriklerini belirliyorlar, hazırlıklar tamamlanınca perşembe günleri üçüncü teneffüs saatinde canlı yayın başlıyor. Projede tüm öğretmenlerimiz yer alıyor. Her hafta farklı öğrenciler de görev alarak herkese bu konuda fırsat eşitliğini sağlamış oluyoruz, heyecanlarına şahitlik ediyoruz” dedi.

Okul müdürü Ali YÜZDEMİR ise proje hayata geçirildiği andan itibaren okulda bir hareketliliğin yaşandığını, televizyona çıkacak ve onları izleyecek öğrencilerin heyecan ve mutluluklarını gördüğünde ne kadar isabetli bir proje hazırlandığının ortaya çıktığını belirtti.  Ayrıca araştırma ve öğrenmeye katkı sağlama, merak ve ilgi uyandırma, özgüven artırma, yeni yeteneklerin keşfi gibi yararları sıralanabilecek bu çalışmanın gün geçtikçe daha da geliştirileceğini, teknolojik imkânlardan yararlanarak stüdyo dışından hatta okul dışından canlı yayın denemelerinin başarılı olduğunu, ilerleyen süreçte bunların da kullanılacağını ifade etti.

 

26-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.