ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Kardeşim Üşümesin

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Kardeşim Üşümesin

İlimiz Dr. Refik Saydam İlkokulu idareci ve öğretmenleri tarafından “El Emeğimiz, Göz Nurumuz Atkılarımızı Paylaşıyoruz” sloganıyla öğrencilerin, velilerin ve gönüllü olan herkesin paylaşma ve yardımlaşma duygularını geliştirecek bir proje hazırlandı.

“Kardeşim Üşümesin” projesi kapsamında okulumuzda 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında önce anasınıfı öğrencilerine, sonra diğer öğrencilerimize anketler uygulandı. Bu anket sonuçlarına göre öğrencilerimizin paylaşma ve yardımlaşma duygularını daha iyi kavrayabilmesi için velilerin de aktif rol aldığı bir proje yapılması düşünüldü.

Projenin başlangıcında anasınıfı öğrencilerine yardımlaşma ve paylaşma konulu hikâyeler okundu. Sonrasında bu dönemde televizyonda gördükleri ve şehrimizde de yaşayan yabancı uyruklu insanlar, çocuklar ve onların ihtiyaçları konusunda, onlara nasıl yardımcı olabileceğimiz, neleri paylaşabileceğimiz hakkında sohbetler edildi. Aileleri de eğitime dâhil edilerek öğrencilerimizle atkı yapılmasına karar verildi.

Atkıları yapmak için gerekli malzemeler öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından temin edildi. Evlerden yoğurt kapları toplandı. Dil çubukları yoğurt kaplarının kenarına koli bantlarıyla sabitlendi. Alınan ve toplanan kadife ipler örülerek atkılar oluşturulmuştur.

Velilerimize ve öğrencilerimize gerekli yönergeleri verip rehberlik ederek atkı yapımına başlandı. Bu aşamaya öğrencilerimizin anne, baba, dede, anneanne, babaanne, komşularını, okul öğretmenlerimizi ve ailelerini, okul çalışanlarımızı ve ailelerini de dâhil ederek atkı yapımını tamamladık.

Tüm okulun katılımıyla atkılarımızın yanına şapka, eldiven, patik, yemeni, el havluları ve lifler toplandı. Öğrencilerimiz yabancı uyruklu kardeşleri için resimler yaptılar.

Tüm bu hediyeler paketlenerek Hatay ili Reyhanlı ilçesindeki mülteci öğrencilerin yoğunluklu olduğu okullara gönderilmek üzere süslenen kolilere konuldu.

Proje yürütme kurulundan Bilge SEZGİN ise “Çocuklarımızda yardımlaşma konusunda sıkıntılar yaşıyorduk. Projenin oluşmasında bu etkili oldu. Projemiz istenilen amaçlara ulaşmıştır. Her öğrencimiz gönüllü olarak atkılar oluşturmuş, mülteci kardeşlerine resimler yapmış ve çeşitli hediyeler almıştır. Zor durumdaki insanlara yardım etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 

Dr. Refik Saydam İlkokulu Okul Müdürü Salih KARAKAYA, “Öğrencilerimize yardımlaşma ve paylaşma değerlerini öğretmek için hazırlanan bu proje, ilimizde güzel bir farkındalık oluşturmuştur. Öğretmenler odasında her arkadaşımız projeye katkı sağlamış, atkılar hazırlamışlardır. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve projeyi duyan birçok insan projeye atkılar örerek katkı sağlamıştır. İl Millî Eğitim Müdürümüz Muammer ÖZTÜRK Bey de ailesiyle birlikte projemize katkı sağlamıştır. Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018 

 

            

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.