ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Kendini Okuyan Kitaplar

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Kendini Okuyan Kitaplar

İlimiz Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında görme engelli kardeşlerimiz için istedikleri kitapların ve şiirlerin okunması üzerine bir proje hazırlandı.

“Kendini Okuyan Kitaplar” projesinin başlıca amacı; öğrencilerde sevgi, saygı, sorumluluk, merhamet, birliktelik, empati, iyilik, yardımseverlik, duyarlılık, sağlık, şükür bilinci gibi pek çok insani değeri geliştirmektir. Ayrıca görme engelli kardeşlerimizin hak ettiği sevgiyi ve kıymeti onlara hissettirebilmek, hayata bağlılıklarını güçlendirmek, toplumla iç içeliklerini daha anlamlı kılmak, insanlığa dair umutlarını tazelemek, henüz okumadıkları/okuyamadıkları, tadına varamadıkları, edebi hazzını duyamadıkları seçkin şiir, hikâye ve romanları onların engin dünyalarına sunmak amaçlanmaktadır.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen ilimizdeki görme engelli öğrenciler, öğretmenler ve bireylere anketler hazırlandı. Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Görme Engelliler Derneği, Türkiye Körler Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşları ile görüşülüp hedef kitlenin daha kapsamlı kılınması ve kitap seçimine kaynak teşkil edebilecek bir anketin uygulanması konusunda görüşmeler yapıldı.

Uygulanan anket sonuçlarına göre belirlenen ilgi alanlarına göre kitaplar ve şiirler öğretmenler tarafından incelendi. İlimiz idareci, öğretmen, veli ve öğrencileri tarafından hazırlanan ortamda sesli olarak okunarak kaydedilip görme engelli kardeşlerimize verilecek sesli kitap formatına dönüştürülmesine başlandı.

Sesli biçimde hazırlanan kitaplar ve şiirler mp3 çalarlara yüklenecek ve düzenlenen bir törende görme engelli kardeşlerimize hediye edilecek. Proje bağlamında farkındalık oluşturabilecek mini bir tiyatronun da bulunduğu bir proje kapanış töreni düzenlenecek.

Proje yürütme kurulunda olan öğretmenimiz Mehmet Tuğrul Çolak ise “Projeye karşı yoğun ilgi gösterilmiştir. Görme engelli kardeşlerimize fayda sağlamak için yaptığımız projede, kendi öğrencilerimize, velilerimize ve bütün katılımcılara görme engelliler hakkında farkındalık sağlamış olduk. Değerler eğitimi konusunda çok faydalı bir çalışma oldu. Öğrencilerimizde diğergamlık duygusu oluştu, yardımlaşmayı, karşılıksız iyilik yapma bilincini öğrendiler.” dedi.

 

Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu Okul Müdürü Doğan SUBAŞI,  “Öğrencilerimizde insani değerleri geliştirmek adına yapmış olduğumuz projede, görme engelliler hakkında farkındalık oluşturmak ve onlara bir nebze olsun kolaylık sağlamak, yardım etmek amaçlanmıştır. Kaybedecek bir bireyin olmadığı bilincinde yapılan bu projede görme engelli kardeşlerimizin de istedikleri kitaplara, şiirlere ulaşması sağlanmıştır. Projede kitap ve şiir okumak için birçok gönüllü katılmıştır. Öğrencilerimizden, velilerden, Millî Eğitim Müdürlüğü idareci ve personellerinden yoğun katılım gerçekleşmiştir. Projenin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

26-02-201826-02-201826-02-201826-02-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.