ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Okuldaki Evim Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Okuldaki Evim Projesi

İlimiz Mareşal Çakmak İlkokulu idareci ve öğretmenleri tarafından taşımalı araçlarla okula gelen öğrencilerin ders dışındaki zamanlarının değerlendirilmesine yönelik “Okuldaki Evim” adlı bir proje hazırlanmıştır.

“Okuldaki Evim” projesinin temel amaçları; taşımalı öğrencilerin ders saati dışındaki zamanlarını ev ortamında kaliteli bir şekilde geçirmelerini sağlamak, okul dışına çıkmalarını engellemek, öğrencilere olumlu davranışlar kazandırmak ve okul kurallarına uyma oranını arttırmaktır.

Okul öğrencilerinin %22’si taşımalı öğrencilerdir. Taşımalı olan bu öğrencilerin sabah servis araçlarından teslim alındıktan, dersler bitip servis araçlarına teslim edilene kadar geçen sürede sorumluluğu okullara aittir. Taşımalı öğrencilerin öğle arası ve servis araçlarına teslim edilene kadar geçen 45 dakikalık süreyi faydalı geçirmeleri amaçlanmıştır.

Taşımalı öğrencilerin ders dışı zamanlarını ev ortamı sıcaklığında geçirmeleri için bir yaşam alanı oluşturulmuştur. Yaşam alanında; kitap ağacının olduğu kitap okuma köşesi, duvarına üç boyutlu uzay resminin yapıldığı ve düzeye uygun malzemelerin bulunduğu bilim köşesi, hem eğlenip hem öğrenmeleri için sanat köşesi, düşünme becerilerini desteklemek için akıl oyunları köşesi, mutfak ve film izlemek için sinema köşesi bulunmaktadır.

Projenin başladığı ilk günden itibaren öğrencilerde büyük oranda olumlu değişiklikler olmuş, bu anketler ve gözlem formlarına da yansımıştır.

Proje yürütücüsü öğretmenlerimiz Elif TABAK ve Bilgecan YILDIRIM “Proje, okulumuzdaki öğrencilerin tamamına olumlu katkı sağlamıştır. Öğrencilerimize kendilerini değerli hissettirmiştir. Davranışlarında olumlu şekilde değişimler gözlenmiştir. Çocuklara değer verilip onlar için çaba sarf edildikçe onların çevreye karşı ne kadar olumlu baktıklarını bu proje ile görmüş olduk” dediler.

Okul Müdürü Tahsin YILMAZ, “Taşıma yoluyla okulumuza gelen öğrencilerimiz, servis araçlarından teslim alınıp akşam tekrar servis araçlarına teslim edilene kadar bize emanettir. Bu emaneti her yönüyle korumak için yapılmış olan projemizde taşımalı öğrencilerimizin olumsuz tutum ve davranışları %18 oranında azalmış, olumlu davranışları %14 oranında artmış ve artmaya da devam etmektedir. Projede görülen tek sıkıntı ise; zamanın nasıl geçtiğini bilemedik diyen ve evlerine gitmek istemeyen öğrencilerimizi, bu oluşturduğumuz yaşam alanından ayırıp evlerine göndermek için binecekleri servis araçlarına zor yetiştirmektir.” dedi.

 

 

 

17-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-201817-04-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.