ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Toprağa Can Verenler” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Toprağa Can Verenler” Projesi

Çankırı Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri tarafından öğrencilerde, velilerde ve toplumun genelinde "vatan" ve "şehitlik" kavramlarında farkındalık sağlamak amacıyla "Toprağa Can Verenler" projesi hazırlanmıştır.

Projenin temel amacı, kutsal değerlerimizden bayrak ve vatan uğrunda şehit olanlara karşı vefa duruşuna sahip bireyler oluşturmak ve Çankırı’da bu konularda farkındalık oluşturmaktır.

Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu müdürü Doğan SUBAŞI projenin hazırlık sürecini, "Çanakkale’de ve Kurtuluş Harbi’nde toprağa düşmüş şehitlerin torunları, bugün, bu toprakları korumak, milletin birliği ve dirliğini devam ettirmek için zulme karşı yalın ve dik bir duruş sergileyip; Cerablus, Elbab ve Afrin gibi topraklarda şehit düşmektedirler. Vatan uğrunda toprağa kanı ile hayat veren şehitlerimizin yadigârları bu ülkenin en değerli emanetleridir. Bu şanlı bayrağın altında ölen de yaşayan da onurlu bir mücadele içerisindedir. Vatan sevgisinin imandan olduğu bilinci nasıl ki bize bir şekilde ulaşmışsa biz de bizden sonraki nesillere bu bilinci aktarmak sorumluluğunu yerine getirmeliyiz. İşte bu amaçla, okulumuz öğrencilerinde; vatanın önemi, şehitlik, ahde vefa konularında şuur oluşturmayı hedefleyerek çıktığımız bu kutlu yol, bereketi ile gelmiş  ve proje vesilesiyle çok daha geniş bir kitleye hitap etme imkânı bulmuştur. Projenin hedef kitlesi artık, Çankırı genelindeki tüm okulların öğrenci, öğretmen ve personelleri, velilerimiz ve Çankırı halkıdır." sözleri ile özetlemiştir.

Projenin ilk basamağı, toprağa kanları ile can vermiş şehitlerimize vefa kapsamında, öğrenci, öğretmen ve personelden oluşan, okulu eğitim yuvası kılan ekip tarafından okunacak Fatiha sureleridir. Akabinde ise, her bir yürek bahçesinden derilen bu Fatiha demetlerinin makamına ulaştırılması adına duasının yapılmasıdır. Bu bağlamda proje ekibinden okul müdür yardımcısı İsmail YANIKKAYA, “İslamiyet´in doğuşundan bugüne dek, ulvî bir gaye ile kanlarını güzelliklere armağan etmiş şehitlerimiz için okunacak Fatiha surelerinde, Çankırı genelindeki okullardaki öğrenci, öğretmen ve tüm personellerinin yüreklerine talibiz, gerekli bilgilendirmeler okullara gönderilmiştir.” dedi.

Toprağa can verişte projenin ikinci ayağı, öğrenci ve velilerce yapılacak fidan dikimidir. Ağaç dikimini, mevcut şartları gereği; vatana olan sadakatini askerî sahalarda sergileme imkânı olmayan minik yüreklerimiz, vatanî bir görev şuuru içinde okullardaki engelli yavrularımız ve gönüllü tüm velilerimiz gerçekleştirecektir.

Projenin üçüncü ayağı olarak; genç dimağlar, vatanın kutsallığının, şahadetin yaşı, zamanı  ve mekânının  olmadığının somut bir örneği olarak Çanakkale Savaşları´nın meydanlarına  ve şehitliğine ziyarete gidecektir.

Proje hakkında Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu müdürü Doğan SUBAŞI, “Minik yüreklerde akis bulan “ahde vefa” duygusunu, yürek taşıyan cümle vatan evladında da diriltmek amacına hizmet ederek; yavrularımızın Çanakkale savaş meydanlarındaki atmosferi temaşa edişlerinin ve şehitlikte özlerinden bir parça olan gönül coğrafyamızın her karış toprağından bir şehit ile buluşmalarının görsel bir sunum ile halka arz edilmesi neticesinde hedefe varılacaktır. Okul olarak böylesi güzel ve bereketli bir projeyi gerçekleştirmekten huzur ve gurur duyuyoruz. Projemize katkılarından dolayı İl Millî Eğitim Müdürlüğüne ve Ar-Ge birimine teşekkür ediyoruz.” dedi.

15-03-201815-03-201815-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.