ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Touch Englısh”

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Touch Englısh”

İlimiz ortaöğretim okullarından belirlenen öğrencilere İngilizce konuşma becerilerinin artırmasını sağlamak üzere İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından “TOUCH ENGLISH” isimli bir proje hazırlandı.

Projenin temel amaçları; yabancı dil öğrenimi sürecinde dilbilgisi ve temel beceriler olan okuma, yazma, dinleme ve konuşma aşamalarında şüphesiz ki en çok zorlanılan aşama olan konuşma aşamasına bir çözüm üretmek, dili öğrenme ve pekiştirme sürecinde konuşma pratiği yapmak, bir yabancıyla İngilizce konuşmak ya da İngilizce konuşma grupları arasında yer alabilmek, öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcı olması ve konuşma seviyesine getirilebilmesi için ilimizde eksikliği çokça hissedilen İngilizce konuşulan sosyal, kültürel ortamlar oluşturmaktır.

Belirlenen hedeflere ulaşmak için gönüllü öğretmenlerden oluşan proje ekibi çalışmalara başladı. Merkez ilçede bulunan liselerden gönüllü öğrenciler seçildi. İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı proje bilgilendirme toplantısıyla proje faaliyetleri başladı. İlk proje toplantısı Hazım Dağlı Ortaokulunda oluşturulan yabancı dil sınıfında; proje koordinasyon ekibi, İngilizce öğretmenleri ve Çankırı Karatekin Üniversitesi İngilizce okutmanı Celeste Hiliary SIMON’un katılımıyla yapıldı.

Projenin dikkat çeken farklı etkinlikleri şu şekilde; mart ayı içinde İnternet güvenliği-sosyal medya kullanımı konulu tartışma-münazara, konuşma oyunları, nisan ayı içerisinde şehir merkezinde gerçekleştirilecek olan ve ilimizde ilk olacak İngilizce “oryantring” çalışması ve Mayıs ayı içerisinde planlanan İstanbul gezisidir.

Proje yürütme kurulu koordinatörü Çankırı Lisesi Müdür Yardımcısı Bekir SOMUNCU,  “Ekip olarak bu güzel projenin içinde olmaktan mutluyuz. Etkinlikler sırasında öğrencilerin dil seviyelerinin iyi olduğunu, verilen yabancı dil eğitiminin yeterli olduğunu, uygun ortam oluşturulduğunda öğrencilerin edindikleri bilgileri kullanabildiklerini gördük. Yapılan çalışmalarda olumlu dönütler alıyoruz. Özellikle Nisan ayı içerisinde yapacağımız İngilizce “oryantring” etkinliği daha önce yapılmamış özgün bir uygulamadır. Bu anlamda ilk olacağı için heyecanlıyız.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “İngilizce dersinde konuşmadan kaynaklı bazı sorunların olduğu bir gerçektir. Bu sorunları çözmek, öğrencilerin İngilizce dersini sevmeleri, öğrencilerimize İngilizce konuşabilecekleri ortamlar oluşturmak adına böyle bir proje hazırlanmıştır. Uygulanmaya başlanan projeye öğrencilerin ilgisi ve katılımı yüksektir. Projeye katkı sağlayan bütün meslektaşlarıma teşekkür ederken İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak böyle faaliyetlere devam ederek bütün derslerde başarıyı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

05-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.