ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Tuzun Şehrinden Tuzlu Haberler

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Tuzun Şehrinden Tuzlu Haberler

İlimiz Hazım Dağlı Ortaokulu idareci ve öğretmenleri tarafından öğrencilerimizin İngilizce yazma ve konuşma becerilerini arttırmak üzere bir proje hazırlanmıştır.

“Salty News” adlı projenin temel amacı, öğrencilerin İngilizce yazma ve konuşma becerilerini arttırmaktır. Ayrıca gazetede ilimizdeki her okuldan haberler olacağı için il genelinde de bir haberleşme aracı olup okullar arası iletişimi kuvvetlendirecektir.

Gazete fikri oluştuktan sonra ilimizdeki İngilizce öğretmenleri ile toplantılar düzenlenmiş, öğrencilerimizin İngilizce dersindeki durumları saptanmıştır. Yazma kazanımlarındaki sorunların yanında telaffuz noktasında da sorunlar görülmüştür. Bu sorunlara çözüm olarak İngilizce gazete oluşturulmaya başlanmıştır. Metinlerinin öğrenciler ile birlikte yazıldığı ve her metnin öğrenciler tarafından seslendirildiği bir gazete planlanmıştır.

İsmini tuzun başkenti Çankırı’dan alan “Salty News” adlı gazete 15 Şubat 2018’de yayın hayatına başlamıştır. Çankırı Millî Eğitim Müdürlüğü sitesinde yer alan gazetede, gazete haberlerinin okunurken aynı zamanda dinlenebilmesi de bir ilk olmuştur. Göze ve kulağa hitap eden öğrencilerin katkılarıyla oluşan bu gazeteyi yabancı dile ilgisi olan herkes okuma ve dinleme fırsatı bulacaktır.

“Salty News” 2018 yılından itibaren Çankırı’daki bütün okullara ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Bütün             öğrencilerin, öğretmenlerin hatta velilerin okuması hedeflenmektedir.

Proje yürütme ekibinden İngilizce Öğretmeni Burhan AYAYDIN, “Hazım Dağlı Ortaokulunda oluşturulan İngilizce sınıfında öğrencilerle çalışılabilecek bir gazete çalışma köşesi oluşturuldu. Burada öğrencilerimiz de ses kaydı yapabiliyor ve gazetemizi okuyabiliyorlar. Gazetenin oluşum aşamasında sürekli öğrenciler ile birlikte fikir alışverişi içindeyiz. Bunun İngilizce dersine katkısını görmeye başladık. Öğrencilerimiz gazetenin her ay ki basımını merakla bekliyorlar.” dedi.

Hazım Dağlı Ortaokulu Müdürü Nadir YILDIRIM,  “Salty News gazetesi ile çocukların İngilizceye olan bakış açıları değişmiştir. Zor gibi görünen bir ders eğlenerek, birlikte çalışarak zevkli bir hale gelmiştir. Ayrıca gazetenin öğrencileri İngilizceyi konuşmaya teşvik edici bir yanı da vardır.” dedi.

15 Şubatta yayın hayatına başlayan “Salty News” adlı gazeteye Hazım Dağlı Ortaokulu resmi sitesi olan http://hazimdagliortaokulu.meb.k12.tr ‘den ulaşabilirsiniz. Gazeteyi okuma imkânının yanında haberlere tıklayarak sesli biçimini de dinleyebilirsiniz.

 

27-02-201827-02-201827-02-201827-02-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.