ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesinde Kudüs Konferansı Yapıldı

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesinde Kudüs Konferansı Yapıldı

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Çankırı Belediyesinin katkılarıyla öğrencilere Kudüs konulu bir konferans düzenledi. Konferansa katılımcı olarak katılan Talha UĞURLUEL’in tüm okul öğrencilerine vermiş olduğu konferans yaklaşık iki saat sürdü.

Konferansa Belediye Başkanı İrfan DİNÇ, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK’de katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Tarihin öyle bir döneminin şahitleriz ki çok şanslı bir nesiliz. Kutlu yürüyüşe başladığında Cumhurbaşkanımız şöyle bir ifadesi vardı: ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ Biz zannettik ki bu söz sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal sınırları çerçevesinde bir söz gibi algıladık. Ne kadar güzel olacak her şey eskisi gibi olmayacak diye. O söz sadece bu ülkenin sınırlarıyla alakalı değil tamamen arzla alakalı bir ifadeymiş. Türk milleti Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tarihi yeniden yazıyor. Dünya tarihinin yeniden yazıldığının şahitleriyiz. Çok önemli bir zaman dilimindeyiz. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs bizim namusumuzdur. Kudüs bizim kalbimizdir. Kudüs’le alakalı şer güçlerin almış olduğu karar bizim için karanlığın en son noktasıdır. Ama biz inanıyor ve biliyoruz ki, karanlığın en son noktası aydınlığın başlangıcıdır” dedi.

Daha sonra Talha UĞURLUEL kürsüye geçti ve konuşmasından önce Çankırı-Kudüs üzerinden bir bağlantı kurarak konuşmasına başladı. Sözlerine ““Mescid-i Aksa’yı çeviren surların tamamı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapıldı. Aslında Çankırı ile Kudüs’ün bu anlamda çok önemli bağları var. Kanuni Sultan Süleyman’ın her yerde camisi yoktur. İstanbul’da Anadolu’nun bazı yerlerinde, Şam’da vardır. Kanuni çok özel ve büyük şehirlere cami yaptırmıştır. Çankırı’da camisi mevcut. 16. yüzyılda Çankırı’nın ne kadar büyük bir şehir olduğunu o şehrin göbeğindeki koca Sultan Süleyman Camisi’nden anlayabiliriz” diyerek başlayan UĞURLUEL konuşmasını yaklaşık iki saat sürdürdü. Öğrencilerin çok dikkatle takip ettikleri konferansın sonunda Belediye Başkanı İrfan DİNÇ tarafından öğrencilere birde sürpriz açıklama gerçekleştirildi.

Programın sonunda günün anısına Talha UĞURLUEL’e öğrenciler tarafından bir plaket takdim edilirken Belediye Başkanı İrfan DİNÇ’e de Okul Müdürü Mürsel EROĞLU tarafından Çankırı Mevlevihanesine ait 200 yıllık bir belgenin sureti hediye edildi.

Konferansla ilgili bir açıklama yapan okul müdürü Mürsel EROĞLU “ Öğrencilerimizin popüler ve sloganik söylemlerden ziyade konu hakkında bilimsel ve nitelikli bilgiler kazanmalarına önem verdiğimiz için Kudüs bizim için gerçekten ne anlam ifade ediyor sorusunun cevabını öğrencilerimizin bulmasını istedik. Bu anlamda çok verimli bir konferans gerçekleşti. Konferans sonunda öğrencilerimizin olumlu tepkileri buna işarettir. Yine bu konferansın gerçekleşmesinde her zaman yanımızda olan ve her çalışmamıza katkı veren Belediye Başkanımız İrfan DİNÇ beye de özellikle teşekkür etmek istiyorum. Yine bizi Kudüs sokaklarında dolaştıran Talha UĞURLUEL’e ve katılımlarından dolayı bizleri onurlandıran İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK’e teşekkür ederim” dedi.

 

29-12-201729-12-201729-12-201729-12-2017

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.