ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANKIRI LİDERLİK AKADEMİSİ PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

ÇANKIRI LİDERLİK AKADEMİSİ PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve Çankırı Belediyesi işbirliği ile gençlerin liderlikle ilgili tutum ve davranışlarını geliştirmek amacıyla başlatılan Liderlik Akademisi Projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

80.Yıl Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Müdür Yardımcısı Turgut Ünal, okul müdürleri, görevli öğretmen ve öğrenciler ile veliler katıldı.

Proje hakkında bilgilendirme sunumu ile başlayan açılış programı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’nın konuşmaları ile devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ise, “Projemiz ortaöğretim kurumlarımızda okul idarecileri ve rehber öğretmenler tarafından 9. ve 10. Sınıf öğrencilerimize tanıtılmıştır. Belirlenen kriterlere uygun, projede yer almak isteyen 142 öğrenci ile yapılan mülakatlar sonucu, başarılı olan 25 öğrencimiz ile proje faaliyetleri yürütülecektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Çankırı Belediyesi ortaklığı ile proje faaliyetleri yürütülecektir. Projemiz Mart 2016 - Haziran 2017 tarihileri arasında uygulanacaktır” diyerek; Liderlik ile ilgili bilgiler verdi. Projenin gerekçe ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, öğrencilere, örnek lider tanımı için kendi tarihsel süreçlerine bakmalarının yeterli olacağını söyledi. Dinç, sözlerini “Belediye Başkanı, Vali olabilirsiniz ama lider olamazsınız” diyerek bitirdi.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, “Sevgili öğrenciler ve değerli misafirler!
Liderlik; insanları amaçlar etrafında bir araya getiren ve amaçlara ulaşabilmek için onları harekete geçiren bilgi ve tecrübelerin toplamıdır. Lider ise, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte pozitif yönde köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı kararlar alabilen ve pratikler ortaya koyabilen vizyon sahibi kişidir.
Tarihin eski çağlarından günümüze kadar insanlar, liderlik ve liderliğe ilişkin düşüncelerle ilgili olmuşlardır. Ancak bütün bu ilgi ve araştırmalara rağmen dünyanın her tarafındaki kuruluşlarda, örgütlerde yeterli liderlikten yoksun olunduğundan şikayet edilmektedir.
İşte, bu sebeple dünyanın her yerinde insanların özlem duyduğu dürüst, güvenilir, ileriyi gören, değişiklikleri destekleyen, ilham veren, hatalardan ders çıkartabilen, etkili iletişim ve yönetim becerilerine sahip geleceğin genç liderlerini yetiştirmek için bugün buradayız.
Bugünün gençleri, yarının liderleri olacak sevgili öğrenciler!

Yurdunu işgallerden kurtarmak için ateşten gömlek giyen liderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün belirttiği gibi, "Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." Bu sebeple kendinizi yetiştirirken Türk sancaklarını Anadolu‘ya ilk kez diken Alparslan‘dan, tüm İslam âlemini tek bir bayrak altına almak isteyen Yavuz‘a, cihanda iki devleti çok gören Fatih Sultan Mehmet‘e kadar tarihimizdeki liderlerimizi tanımanız, onların izledikleri yolda ilerlemeniz temennisiyle, başlamış olduğunuz bu çalışmada başarılar diler, emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Açılış kokteylinden sonra Akdeminin ilk dersi yapıldı. Çankırı Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi ÇAĞLAYAN Liderlik Nedir? Konulu etkinliğini genç liderlerimizle gerçekleştirdi.

 

07-03-201607-03-201607-03-201607-03-201607-03-201607-03-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.