ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇIRAKLIK EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ YENİLİKLER

ÇIRAKLIK EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ YENİLİKLER

Mesleki eğitime gereken yönlendirmenin yapılması ve mesleki eğitime olan ilginin arttırılması amacıyla 02.12.2016 tarihinde yayınlanan 6764 Sayılı Kanun ile mesleki eğitimin temel taşlarından biri olan Çıraklık Eğitim Sisteminde köklü değişiklikler yapılmış olup bunlardan başlıcaları aşağıda sıralanmıştır.

ZORUNLU EĞİTİM : Çıraklık Eğitimi Zorunlu Eğitim Kapsamına alınmıştır. Ortaokulu bitiren herkes 4 yıllık lise eğitimini tamamlamaları zorunlu idi. Yapılan değişiklikle ortaokulu bitiren öğrenciler isterlerse lise eğitimine devam etmeden çıraklık eğitimine kayıt olabilecekler TEOG sınavı sonrası yapacakları tercihte Mesleki Eğitim Merkezlerini de tercih edebileceklerdir.

KAYIT KABUL VE EĞİTİM : Mesleki Eğitim Merkezine kayıt olmak isteyenlerin 14 yaşını bitirmiş ve en az ortaokul mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca sağlığı seçtiği meslek dalında eğitim görmeye elverişli olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük olanlarda kayıt yaptırabilmektedir. Bu şartları taşıyan herkes kendi ilgi ve istekleri doğrultusunda bir meslek dalı ve bu meslek dalında faaliyet gösteren bir işyeri seçerler. Merkezimiz meslek dalı seçiminde ve işyeri bulmada gerekli rehberliği yapmaktadır. İşyeri okul ve öğrenci yada velisi arasında yapılan çıraklık sözleşmesiyle kayıt tamamlanmış olur ve çıraklık eğitimi başlar. Çıraklık eğitimine kayıt olanlar tüm öğrencilik haklarından faydalanır.

MERKEZİMİZDE ÇIRAK ÖĞRENCİ KAYITLARI HALEN DEVAM ETMEKTE OLUP 2017 AĞUSTOS AYI SONUNA KADAR YAPILACAKTIR.

Çıraklık eğitimi toplam 4 yıldır. Bu eğitimin 3 yılı kalfalık, 1 yılı ustalık eğitimidir. Eğitim haftada 1-2 gün okulda teorik eğitim, diğer günler işletmede pratik eğitim olarak yapılır. Bu eğitimlere devam etmek zorunludur. 3 yıllık kalfalık eğitiminin sonunda başarılı olanlara kalfalık belgesi daha sonra 1 yıllık ustalık eğitiminin sonunda başarılı olanlara ustalık belgesi verilir.

MESLEK LİSESİ DİPLOMASI ALMA İMKANI: Kanunun en önemli değişikliklerinden biri, çıraklık eğitimi tamamlayarak ustalık belgesi alan kişi isterse açık öğretim yolu ile fark derslerini alarak ustalık belgesi aldığı meslek dalında meslek lisesi diploması alabilecektir (Fark derslerini açık öğretim yoluyla çıraklık eğitimi sırasında da eş zamanlı alabilir). Ayrıca lise mezunu bir kişi çıraklık eğitimini tamamlayarak ustalık belgesi almaya hak kazanırsa ustalık belgesi aldığı meslek dalında meslek lisesi diplomasını doğrudan alabilecektir.

DEVLET KATKISI – ÜCRET – SGK: Merkezimize çırak öğrenci olarak kayıt olan bütün öğrencilere pratik eğitim gördükleri işyerleri en az asgari ücretin yüzde otuzunu maaş olarak vermek zorundalar. Böylece öğrencilerimiz hem eğitim görmekte hem de maddi olarak gelir elde etmektedirler. İşverenlerin öğrencilerimize ödemek zorunda oldukları bu ücretin belli bir kısmını devlet karşılamaktadır.(20 den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde 3 te birini, 20 den az işçi çalıştıran işyerlerinde 3 te 2 sini). Ayrıca bütün öğrencilerimizin iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri eğitimleri boyunca merkezimiz tarafından ödenmektedir.

İSTİHDAM: Çıraklık eğitimini tamamlayanlar eğitim sırasında beceri eğitimini iş yerinde yoğun olarak ve teorik eğitimini de okulda aldıkları için piyasanın ihtiyaçlarını karşılayan vasıflı iş gücü olarak mezun olmaktadır. Böylece öğrencilerimiz kolaylıkla mesleklerinde iş bulabilmekte ya da kendi işyerlerini açabilmektedirler.

KALFALIK VE USTALIK BELGESİNİN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR: Bir işletme ya da işyerinde çalışanların mesleki eğitim alma zorunluğu vardır. Çıraklık eğitimini tamamlayarak kalfalık belgesi alanlar bu eğitimi almış sayılmaktalar. Kapsamda olan meslek dallarında ustalık belgesi olmadan bağımsız işyeri açılamamaktadır. Kamu işçilik sınavlarında ve kamu hizmet alımı ihalelerinde kalfalık ve ustalık belgesi şartı aranmaktadır. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu mesleklerde eğer kişinin o meslekte ustalık belgesi varsa ayrıca mesleki yeterlilik belgesi istenmemektedir.

KAPSAMDA OLAN MESLEK DALLARI : 28. Mesleki eğitim kurulunun 08.02.2017 tarihinde yayınlanan kararı ile Mesleki eğitim Kanunu kapsamında olan meslek dalları güncellenmiş bazı meslek dalları kapsamdan çıkarılmış bazı meslek dallarının ise isimleri değişmiştir.

 

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamında Olan Meslek Dallları İçin Tıklayın

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.