ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘’ÇOCUKLAR MUTLU, YARINLAR UMUTLU’’ PROJESİ

‘’ÇOCUKLAR MUTLU, YARINLAR UMUTLU’’ PROJESİ

Çankırı İl Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘’Çocuk İhmal Ve İstismarını Önleme’’ konulu çok önemli bir proje hazırlanmıştır. Proje, Çankırı Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülecektir.

Çocuk ihmal ve istismarı, internetin olumsuz kullanımı ve şiddet dünyada milyonlarca aile ve çocuğu etkileyen önemli bir toplumsal sorundur. Bu konularda koruyucu ve önleyici çalışmaların planlanması, organize edilmesi ve uygulanmasında çocukla iletişime geçen tüm bireylerin farkındalık kazanması önemlidir.

Toplumun farkındalığının artırılmasının; çocuklarımıza yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi, internetin, şiddetin ve kendine zarar verme davranışının olumsuz etkilerinden korunmalarının sağlanması ve bu konularda erken müdahale yapılması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.

Çocukluk; gençlik ve yetişkinliği biçimlendiren bir dönemdir. Ruhen, bedenen ve zihnen sağlıklı, başarılı, kendine ve topluma yararlı, ahlâklı olup olmamak, nasıl bir çocukluk geçirmiş olduğumuzla yakından ilgidir. Bu nedenlerden dolayı gelişmiş toplumlarda devletlerin politikasında çocukların eğitimi, sağlığı ve sosyal hakları yer almaktadır.

İlk temel eğitimin aile içinde verildiğini düşünürsek toplumumuzda, anne-babalar çocuk ihmal ve İstismarı, güvenli internet kullanımı ve şiddet konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip değildir.

Bütün velilerin, öğrencilerin ve tüm gün çocukla birlikte olan, onların özelliklerini iyi tanıyan öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarı, güvenli internet kullanımı, kendine zarar verme ve şiddet konularında bilgi düzeylerinin artırılması projenin en önemli hedefleri olarak görülmektedir.

            Bu kapsamda projenin amaçları:

1-  Okul yöneticilerini, öğretmenleri, öğrenci ve velilerini Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile “Çocuk İhmal ve İstismarı, Güvenli İnternet Kullanımı ve Şiddet - Kendine Zarar Verme Davranışı” konularında bilgilendirerek farkındalığı artırmak ve önleyici tedbirler almak.

2-  İhmal ve istismara uğrayan bir çocuğun davranışlarındaki ilk değişimi fark edecek kişinin öğretmeni olduğu düşünülürse, böyle bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları, nereye başvurmaları ve çocuğa sınıf içinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda öğretmenlerin konuyla ilgili farkındalık ve bilgi düzeyini artırmak.

3-  Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı ile işbirliği yaparak, çocuk ihmal ve istismarının yasal mevzuatları konusunda İl ve İlçe MEM yöneticilerinin, okul müdürlerinin ve ilimizdeki tüm rehberlik öğretmenlerinin bilgilendirilmesi çalışmalarının yapılması.

4-  Ailelerin, öğretmenlerin ve idarecilerin çocuklara karşı tutum ve davranışlarında olumlu yönde değişiklik oluşturarak, çocukları iyi gözlemleme ve koruma konusunda farkındalık oluşturmak.

5-   Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, öğrencilerimizin sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendirilmesi sonucunda zamanlarını etkili ve verimli kullanarak, olumsuz davranışlardan korunmalarının sağlanması.

Projenin 2014-2015 Eğitim öğretim yılı 2. Döneminde başlaması ve 1 yıl sürmesi planlanmıştır.

 

             Projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.