ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuklar Mutlu, Yarınlar Umutlu

Çocuklar Mutlu, Yarınlar Umutlu

Çankırı İl Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘’Çocuk İhmal Ve İstismarını Önleme’’ konulu proje tanıtım ve bilgilendirme programı yapılmıştır.

Proje tanıtımı ve bilgilendirme seminerine Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Doğan KAYA, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mevlüt DÖNERTAŞ, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Emniyet Müdürü Cengiz ÖZTÜRK,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih AĞDAŞ, Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Uzmanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenler katıldı.

Projenin tanıtımı ve faaliyetlerini içeren sunumu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi ÇAĞLAYAN yaptı.

Bütün velilerin, öğrencilerin ve tüm gün çocukla birlikte olan, onların özelliklerini iyi tanıyan öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarı, güvenli internet kullanımı, kendine zarar verme ve şiddet konularında bilgi düzeylerinin artırılması projenin en önemli hedefleri olarak görülmektedir.

Okul yöneticilerini, öğretmenleri, öğrenci ve velilerini Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile “Çocuk İhmal ve İstismarı, Güvenli İnternet Kullanımı ve Şiddet - Kendine Zarar Verme Davranışı” konularında bilgilendirerek farkındalığı artırmak ve önleyici tedbirler almak.

Projenin 2014-2015 Eğitim öğretim yılı 2. Döneminde başlaması ve 1 yıl sürmesi planlanmıştır. 

            Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI’da yaptığı konuşmada, ´Çocuk istismarı ve ihmali dünyada mil­yonlarca çocuğu ve ailelerini etkileyen çok önemli bir toplumsal sorundur.

         Çocuklar üzerinde zihinsel, duygusal, fizik­sel ve sosyal etkileri olan istismar ve ihmal, çocukların yaşamlarında onarılmaz sonuç­lara yol açabilmektedir. Özellikle rehber öğretmenler; çocuk istismarı ve ihma­lini tanımlayacak, öğrencilerinden biri­nin istismar ya da ihmal edildiğini fark edebi­lecek kişilerin başında gelmektedir. Eğer bunu fark ederseniz, gözlemleriniz ve desteğiniz çocuğun hayatında çok önemli etkilere neden olacaktır.

            Çocuklar yolda durduğu zaman trafiğin durmasını, Çocuklar güldüğü zaman herkesin o gülüşe ortak olmasını, çocuklar ağladığı zaman herkesin neden ağladığını öğrenmesini, çocukların en çok şefkate muhtaç varlıklar olduğu düşünüyorum diyerek sözlerine devam eden YAZICI, asıl hedefimiz insanı fıtratına yönlendirmektir, dedi.

Çocukların mutlu, yarınların daha umutlu olmasına katkı sağlamak amacı ile hazırladığımız bu projenin; geleceğimizin teminatı olan değerli öğrencilerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiasına faydalı olmasını diler, emeği geçen ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim’ dedi.

            Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mevlüt DÖNERTAŞ, katılımcılara çocuk ihmal ve istismarının yasal mevzuatı ve sorumluluk alanı konusunda bilgi verdi.

Çankırı Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Cem Ali YAMAN’da çocuk ihmal ve istismarının psikolojik ve sosyolojik değerlendirmesini yaparak bu konuda toplumdaki herkese önemli görevler düştüğünü söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.