ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuklar Mutlu, Yarınlar Umutlu

Çocuklar Mutlu, Yarınlar Umutlu

Çankırı İl Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ‘’Çocuk İhmal Ve İstismarını Önleme’’ konulu Çocuklar Mutlu, Yarınlar Umutlu projesinin il merkezinde yapılması planlanan kısmı tamamlanmıştır.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI ’da konu ile ilgili yaptığı konuşmada, ‘Çocuk istismarı ve ihmali dünyada mil­yonlarca çocuğu ve ailelerini etkileyen çok önemli bir toplumsal sorundur.  Çocuklar üzerinde zihinsel, duygusal, fizik­sel ve sosyal etkileri olan istismar ve ihmal, çocukların yaşamlarında onarılmaz sonuç­lara yol açabilmektedir. Çocukların mutlu, yarınların daha umutlu olmasına katkı sağlamak amacı ile hazırladığımız bu projenin; geleceğimizin teminatı olan değerli öğrencilerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiasına faydalı olmasını diler, emeği geçen ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim’ dedi.

Proje kapsamında İlimizdeki 21 rehber öğretmen tarafından ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencilere yönelik çocuk ihmal ve istismarı, güvenli internet kullanımı, kendine zarar verme ve şiddet konularında bilgi düzeylerinin artırılması konularında seminerler verildi. Veli seminerleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yürütülmektedir. İlçelerimizde ise çalışmalar devam etmektedir.

Seminerlerde görevli rehber öğretmenler tarafından öğrencilere çocuk ihmal ve istismarı, güvenli internet kullanımı, kendine zarar verme ve şiddet konularında bilgi düzeylerinin artırılması konularında sunum yapıldı. İl Merkezinde 14 ilkokulda 4563 öğrenci, 13 ortaokulda 4512 öğrenci, 13 lisede 5805 öğrenci olmak üzere il genelinde toplam 14 880 öğrenciye  eğitim verilmiştir.

Projede görevli rehber öğretmenlerin özellikle vurguladığı konular:

*internete girmeden önce; ailene bilgi ver, ailenden izin al!

*İnternette isim, adres, telefon, şifre, okul bilgileri gibi kişisel bilgilerini asla paylaşma´

*İnternette tanımadığın bir kişiye fotoğraf, video gönderme ve onunla asla buluşma!

*İnternette tanımadığın kişilerden gelen mesajları kabul etme, asla açma!

*İnternette seni rahatsız eden, tehdit eden kişileri Rehber öğretmenine, öğretmenine, ailene anlat!

*İnternet, Hayatınız Olmasın, Hayatınızda  İnternet Olsun...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.