ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ VE ÇANKIRI BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE BAYAT EKMEKLE YAPILAN YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ

CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ VE ÇANKIRI BELEDİYESİ  İŞBİRLİĞİYLE BAYAT EKMEKLE YAPILAN YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Ekmek israfının önlenmesi kampanyasına destek olmak için Çankırı Belediyesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tasarruf Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği “Bayat Ekmekten Yemek ve Tatlı Yapma Yarışması”  düzenlendi

Çankırı Belediyesi Kadın Eğitim Kültür Merkezinde gerçekleştirilen yarışmada kıyasıya yarışan 16 yarışmacı, ana malzemesi bayat ekmek olan birbirinden değişik yemekler ve tatlılar ortaya çıkardı.  Hazırladıkları yemek ve tatlıları jüri önünde sergileyen yarışmacıların ürünleri; bayat ekmek kullanma oranı, sunum, lezzet, kıvam ve koku olmak üzere beş farklı ölçüt üzerinden değerlendirildi.

 Konu ile ilgili kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanımız İrfan DİNÇ, sofraların baş tacı, alın terinin sembolü ekmeğin israf edilmesine karşı duyarlılık oluşturmak ve farklı şekillerde değerlendirilmek sureti ile bayat ekmeğin taze lezzetlere nasıl dönüştüğünü düzenledikleri yarışma sayesinde gösterdiklerini söyledi. Fikrin ana sahibi olan Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tasarruf Topluluğu öğrencilerine de halkın bilinçlendirilmesi yönünde gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. Dinç, insanların ekmek tüketirken, bir ekmek için ne kadar çalıştıklarını, ter döktüklerini bir kez daha düşünmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Programa katılan Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI  İsrafın haram olduğunu ,her alanda israftan kaçınılması gerektiğini  söyleyerek bu konuya dikkat çeken  Cumhuriyet  Anadolu Lisesi Müdürünü, öğretmen ve öğrencilerini kutlayarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Yarışmada bayat ekmekten yemek yapma kategorisinde Ümmühan Baloğlu birinci, Özlem İlgün ikinci,  Emine Gül ise üçüncü  olurken; tatlı kategorisinde Fatma Dalkılıç birinci, Hatice Emektar ikinci, Emel Özdemir ise üçüncü. olarak ürünlerinin lezzeti ile fark attı. Bayat ekmeğin nasıl değerlendirileceğini yaptıkları yemeklerle gösteren yarışmacılar, program sonunda ödüllendirildi.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.