ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu Farkındalık Günü

Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü özel eğitim öğretmenleri Türkan TEKE ve Abdulkadir ÇINAR tarafından Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezinde öğrenim gören ve down sendromu olan iki öğrenciye toplumsal hayata uyum sağlamaları ve toplum içerisinde nitelikli iş yapabilme becerilerini geliştirmek için çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmaların ardından öğrencilerin, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık gününde ilimizdeki bir alışveriş merkezinde bulunan kafeteryada ailelerinin bilgisi ve onayı dâhilinde kafeteryadaki müşterilere bir süre servis yapmaları sağlandı.

Müşterilerin ve çalışanların samimi ve yoğun ilgisi ile iki öğrenci de çalışırken hiç zorlanmadılar aksine keyif aldılar. Kafeteryadaki müşterilere servis yapıldıktan sonra görevli öğretmenler tarafından kendilerine servis yapan kişilerin down sendromlu oldukları söylenerek proje hakkında bilgi verdiler ve konu hakkındaki görüşlerini aldılar. Müşterilerin tamamı servisten çok memnun kaldıklarını ve down sendromu konusunda önemli bir farkındalık kazandıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi ÇAĞLAYAN, "Kurum olarak yürütmekte olduğumuz ´Bu Ay Çok Daha Özelsiniz Projesi´ kapsamında her ay farklı bir engel türüne yönelik etkinlik ve farkındalık çalışmaları yapıyoruz. 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeni ile iki öğrencimizin de katılımı ile böyle bir etkinlik düzenledik. Amacımız engelli öğrencilerimizin de sevgi ve eğitimle çok güzel işler yapabileceğini gösterebilmek ve bu konuda bir farkındalık oluşturmaktır. Bugünkü çalışmamız da oldukça verimli ve etkili geçti. Başta bize kapılarını açan ve desteğini esirgemeyen bundan sonraki süreçte de öğrencilerimize destek olma sözü veren İşletme Müdürü Cem AYHAN´a, özel eğitim öğretmenlerimiz Türkan TEKE ve Abdulkadir ÇINAR´a çok teşekkür ederim.´dedi.

Konu ile ilgili olarak Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak akademik başarıyı yükseltmek amacı ile yürüttüğümüz projelerin yanı sıra özellikle engelli öğrencilerimizin hayata hazırlanmasında ve bu alanda toplumsal farkındalığın artması konusunda da çok önemli çalışmalara ve projelere de yer veriyoruz. 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeni ile yapılan bu çalışma da onlardan birisidir. Bu etkinlikte emeği geçenlere ve değerli velilerimize çok teşekkür ediyoruz.

 

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.