ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi ve EBA Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Fatih Projesi ve EBA Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

27 Mart 2018 Salı günü saat 14.00’da Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezinde ilimiz ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve merkezdeki okul müdürlerine Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı(EBA) ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının açılışını Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü Kenan YADA yaptı. Çankırı’da Fatih Projesi kapsamında yapılan çalışmalarla alakalı kısa bilgi verdi. Projenin 5 bileşenden oluştuğunu Donanım ve yazılım altyapısı kurma işleminin Faz3 ile devam edeceğini Faz 3 ihalesinin bu yıl içinde tamamlanmasını bekledikleriniz söyledi. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitimlerinin sürekli devam ettiğini öğretmelerimizin Uzaktan Hizmetiçi Eğitim yöntemiyle bu eğitimleri aldığını söyledi. Bu eğitimleri alamayan öğretmelerimizin eğitimlerinin il ve ilçelerimizde Fatih Projesi Eğitimleri ile sürdürülmektedir dedi. Okullarımıza bu proje ile güvenli internet kullanımın sağlandığını zaman zaman ortaya çıkan sorunların da kısa süreler içerisinde çözülebildiğini söyledi. Eğitim içeriklerinin büyük bir kısmının oluşturulduğunu öğretmen ve öğrencilerimize 21. Yy. eğitim becerileri ile eğitim verildiğini söyledi. Daha sonra proje kapsamında daha geniş bilgi vermesi için Fatih Projesi İl Koordinatörü Erol ORTATEPE’yi davet ederek konuşmasını bitirdi.

Sonrasında Fatih Projesi Çankırı İl Koordinatörü Erol ORTATEPE Fatih Projesinin genel tanıtımını yaptı. 2011 yılında Türkiye’de uygulanmaya başlanılan proje bugün itibarı ile ülke genelinde 437288 dersliğe Etkileşimli tahta takılmış 1437800 öğrenciye tablet dağıtılmış 455067 dersliğe data ucu çekilmiştir. İlimizde 2011 yılında pilot kapsamında 3 okulla başlayan proje daha sonra faz1 kapsamında 11 okulun daha eklenmesi ile devam etmiştir. Proje kapsamında şu anda 75 okulumuza Etkileşimli Tahta montajı yapılmış 64 okulumuza da altyapı yapılmıştır. Projenin devamında faz 3 ihalesi yapıldığında ilimizde yer olan tüm okullarımızda kurulumlar bitirilerek eğitimin her alanında fatih projesine devam edilecektir.  “Fatih projesi eğitimde teknolojiyi kullanmanın bir amaç değil öğrencilerimize bilgiyi aktarmada bir araç olarak kullanılması demektir.” dedi. Bu projenin önemli ayaklarından biri olan eğitim içeriğinin sağlanması konusunda Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) portalı içerisinde tek bir portalde en zengin eğitim içeriği oluşturulmuş ve oluşturulmaya devam edilmektedir. Bu portalde ders anlatımları alıştırmalar sorular ve çözümleri vb. bunun gibi ders içeriklerinin yanında öğretmenlerimize sınıflarında ders işlemelerini kolaylaştıracak etkileşimli sınıf yönetimi eklenmiştir. Eba içerisinde ayrıca okullarımızın ve kurumlarımızın eğitimle ilgili yaptıkları çalışmaları haberleri ve dergileri ekleyebilecekleri ve tüm ülkede paylaşabilecekleri EBA Haber EBA dergi gibi bölümler de mevcuttur. Erol ORTATEPE EBA Ders kullanımı ve V Sınıf Kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunarak EBA’nın Çankırı’da kullanım oranlarıyla alakalı istatistiki verileri paylaştı. Toplantıya katılan yöneticilere EBA’ yı kullanmanın eğitimimize daha fazla katkı sağlayacağını söyleyerek Eğitim Yöneticilerinden konun tüm öğretmen ve öğrencilere duyurularak EBA kullanımının yaygınlaştırılmasını istedi.

Son bölümde Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK Fatih Projesinin önemli bir yatırım olduğunu bunun okullarda öğretmenler ve öğrenciler tarafından etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti.  Sadece sistem içerisinde yer alan soruların elektronik ortamda öğrencilere iletilmesi ve çözümlerinin alınması ile bile büyük oranda kağıt tasarrufu sağlayacağını söyledi. Diğer alanların da kullanılması ile birlikte öğrencilere derste yardımcı olabilecek kitaplar dergiler vb. ders destek malzemelerinden çok büyük oranlarda tasarruf edilebileceğini söyleyerek öğretmenlerimizin bunu kullanmalarının çok önemli olduğunu belirtti.

 

29-03-201829-03-201829-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.