ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fen Lisesi Öğrencilerine Asırlardır Devam Eden Yaran Geleneği Tanıtıldı

Fen Lisesi Öğrencilerine Asırlardır Devam Eden Yaran Geleneği Tanıtıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi Pansiyonunda yatılı kalan erkek öğrencilerimize Eğitim Öğretimde Yenilikçi Yaklaşımlar Kapsamında “Doğduğun Yer Değil, Okuduğun Yer” adlı bir proje kapsamında 23.03.2018 Cuma akşamı yaran etkinliği yapıldı. Çankırı Belediyesinin destekleriyle, yöresel kültür mirasında önemli bir yere sahip olan ve asırlardır yaşatılan yaran geleneği misafirlerimize ve öğrencilerimize tanıtıldı.

Yaran Evine ilk defa gelen öğrencilerimiz, başağa önderliğindeki Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gece, misafirlere ikram edilen “hoş geldin kahvesi” ile başladı sonrasında erkek misafirler, Yaren Meclisi’ndeki yerlerini aldı. Gecede; Yaren ekibinin oyunlarının yanı sıra yaran kültürünün örf ve adetleri ile disiplinini anlatan oyunlar da sergilendi. 

Yaran ocağına misafir olan gençler;  söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi.

Proje sorumlusu Özge ASLANEL, “Anne ve babalarından ayrılıp pansiyonumuzda kalan ana kuzularına sıcak bir yuvanın yanında yaşadığı şehrin kültürünü de öğretmek ve yaşatmak istedik. Emeği geçenlere ve bizleri yalnız bırakmayan yöneticilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Okul Müdürü Nazır Şahin, “Türk İslam sentezinin en güzel örneklerinden biri Yaran Kültürüdür. Misafirperverlik, cömertlik, cesaret, kahramanlık, yiğitlik, yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı, istikrar, düzeni bozacak davranışlardan uzak durma, merhamet, diğerkâm olma ve tevazu Yâran’ın beslendiği ana kaynaklardır. Gençlerimize yaşayan bir kültürü gösterdik, örf ve adetlerimizin yaşatıldığı, gençlerimize bir meclise girme, selamlama, oturma, kalkma adabının hatırlattık. Öğrencilerimiz burada gördüklerini; ailelerinin yanında, okulda, pansiyonda, gittikleri illerde,   yaşamalarını istiyoruz. Bu ocaklar toplumda değerlerin yaşatılmasının en güzel örneğini teşkil etmektedir;  Bizleri kırmayıp geceye katılan Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa KIŞAN, Şube Müdürü Hüseyin Avni DÖLASLAN, İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Müdür yardımcısı Arif KIRKPINAR, Şube Müdürü Oğuz CESUR ve bu imkânları sağlayan belediye başkanımız İrfan Dinç’e teşekkür ederim”  dedi.

 

 

27-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.