ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GENÇLERİMİZ YARAN OCAKLARINDA

GENÇLERİMİZ YARAN OCAKLARINDA

Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonunda kalan öğrencilerin pansiyon içi düzenledikleri etkinlikler kapsamında Yaran gösterisi programı  “Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği” ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Program Kuran-Kerim tilavetiyle başladı. Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonu müdür yardımcısı Üzeyir ÇELİK açılış konuşmasına bu geceyi beraber tertipledikleri Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği başkanı Recep DENECİ ve yönetimine teşekkür ederek başladı. Çelik, bu gecenin gençlerimizin hayatlarında unutamayacakları izler bırakacağını belirtti.   Hepimiz öğrenci olduk. Öğrencilik yıllarına dair birçok şeyi unuttuk. Pansiyonda yaptığımız sosyal kültürel faaliyetlerle öğrencilerimize unutamayacağı izler bırakmak zihinlerine ve gönüllerine dokunuşlar yapmak istiyoruz. Eminim ki öğrencilerimiz bu günü unutmayacaklar sevdikleriyle paylaşacaklardır. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen pansiyon nöbetçi öğretmenlerimize, personelimize ve öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Pansiyonda gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği gecede okul idarecileri selamlama konuşması yaptılar. Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Müdürleri Mürsel EROĞLU ve Ali YÜZDEMİR öğrencilere hediye takdim ettiler.

‘Gençlerimizin eğitiminin bir parçası, örf-adetlerimizin, kültürümüzün yaşatıldığı, kaliteli esnafın yetiştirildiği yaran ocakları, gençlerimize bir meclise girme, selamlama, oturma, kalkma adabının hatırlatıldığı yerler olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK: Sizlerden burada öğrendiklerinizi; okulda, pansiyonda, evlerinizde uygulamanızı, yaşamanızı istiyorum. Yaran ocaklarının her şeyin birlikte beraberce bir disiplin içinde yapılması gerektiğini bizlere hatırlattığını, bu değerlerin başarı için çok önemli hususlar olduğunu ifade eden Muammer ÖZTÜRK programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yaran Küçük Başağası Hasan ÇAKMAK misafirlere Yaran Kültürünün tarihsel süreci, yaranda bulunanların görev ve sorumlulukları, yaran kültürüyle topluma sağladıkları katkıları anlatan güzel bir sunum yaptı.

Eğlenirken öğreten, öğretirken düşündüren bir çok yaran oyununun sergilenmesinden sonra yemek ikramıyla program gençlerin gönlünde unutulmaz bir anı olarak yer almak üzere sona erdi.

 

 

18-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-2017

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.