ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Murad-I Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Uzaya Zeyin Dalı Gönderdi

Hacı Murad-I Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Uzaya Zeyin Dalı Gönderdi

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi koordinesinde "Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor Projesi” astronomi eğitimleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Planlanan çalışmalara katkı vermek amacı ile İstanbul Taküyiddin (TAKAT) astronomi topluluğu eğitim sorumlusu  Muaz ERDEM Çankırı’ya gelerek astronomi topluluğuna eğitimler verdi. İki gün devam eden eğitimlerin birinci gününde “Bilim nedir? Güneş sistemi ve derin uzay, astronomi tarihi ve uzay teknolojileri" konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca gök atlası, el kadranı ve güneş saati atölye çalışmaları yapıldı. Proje ekibi içerisinde yer alan öğrencilerin büyük bir istek ile yerine getirdikleri atölye çalışmaları akabinde gece teleskop ile ay yüzeyi inceleme ve gözlem çalışmaları yapıldı. Çalışmalara Gök Bilim Merkezi Koordinatörü Yüksel ARSLAN, Proje Sorumlusu Derya EKEBAŞ, Bilişim ve İletişim Sorumlusu Büşra KILIÇ, Çalışma Ekibi Koordinatörü Zeynep KIRKPINAR, Eğitim Sorumluları Neslihan IRMAK, Özgün KARABACAK, Veri Analiz Sorumlusu Emine SÖZÜDOĞRU’ da katıldı. Eğitim çalışmalarının ikinci gününde proje çalışma ekibi Çankırı’da ilk defa bir uzay balonu göndererek çekim yaptı. Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Kemal KARAKUŞ, ARGE Ekibi, okul idaresi öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile uzaya gönderilen balonla birlikte Afrin’de şehit olan askerlerimizin anısına uzaya "zeytin dalı" da gönderildi.         

Proje ekibi daha sonra elde ettikleri görüntüleri paylaşacaklar. Proje çalışmaları yine topluluk tarafından oluşturulan www.gokbilim18.com internet sitesinde ve Çankırı Ali Kuşçu Astronomi Merkezi isimli facebook ve instagram hesaplarında da paylaşılmakta.  Öğrencilerin astronomi alanında yapılan çalışmalara aktif olarak katılımlarını sağlama ve onların bilimsel hayallerini gerçekleştirme ortamı hazırlanmasını hedef alan çalışma Milli Eğitim Bakanlığı “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçi Yaklaşımlar Proje Yarışması”na da başvuru yapacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan okul müdürü Mürsel EROĞLU “ Proje çalışma kurulumuz ve proje çalışma ekibimiz daha önce tanıtım sunumlarında gerçekleştirdikleri hedeflere ulaşma hususunda gerçekten özverili ve Çankırı’ya örnek olabilecek bir çalışma gerçekleştirmekte ve öğrencilerimize yeni eğitim fırsatları sunmaktadırlar. Özellikle atölye çalışmaları öğrencilerimize çok büyük katkı sağlamaktadır. Bu iki günlük eğitim ve atölye çalışmalar kapsamında İstanbul Taküyiddin (TAKAT) astronomi topluluğundan sayın Muaz ERDEM bey’e de katkılarından çok teşekkür ediyorum. Çankırı’da ilk defa gerçekleştirilen uzay balonu gönderme çalışması bu çalışmanın önemini ve Afrin şehitlerimiz ansına uzaya zeytin dalı gönderilmesi de bu projenin ruhunu yansıtmaktadır” dedi.

 

 

30-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.