ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“İçimde Bir Dünya Var” Projesi

“İçimde Bir Dünya Var” Projesi

Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu’nun ilimizdeki tüm çocuklara ve ailelerine okuma alışkanlığı kazandırmak, kitapları sevdirmek, kitap okumalarını daha eğlenceli ve daha faydalı hale getirmek ve dünyalarını aydınlatmak amacıyla uygulamaya başladığı ‘İçimde Bir Dünya Var’ projesinin ilk etkinliği olan ‘İçimde Bir Dünya Var Çocuk Kütüphanesi’ 27.03.2018 tarihinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Arif KIRKPINAR, ARGE ekibi, öğretmen, veli ve çocuklarımızın katılımı ile açılışı gerçekleştirilmiştir. Okul Müdürü Şule YURDUNKULU konuşmasında, Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu olarak biz bu projeye başlarken “Neden okumuyoruz?” sorusundan çok “ Neden okumalıyız” sorusunu sorarak proje hedeflerimizi belirledik. 3-6 yaş Okulöncesi çocuklarının % 80 zihinsel gelişim ve alışkanlıkları kazanma ve pekiştirme için en önemli yıllar olduğu ve bu dönem kazanılan davranış ve alışkanlıkların çocuklar için hem kendileri için hem de vatanımız için büyük bir yatırım olduğunu ifade etti. Bu sebeple kitap sevgisi ve okuma alışkanlığının bu yaşlarda verilmesi gerektiğini söyledi.  Ş Kütüphanemizin oluşmasında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün verdiği maddi ve manevi destek için ayrıca çok teşekkür ettiğini söyledi. “İçimde Bir Dünya Var Çocuk Kütüphanesinin tüm çocuklarımızın, anne ve babaların ayrıca kitaba erişmek isteyen herkesin hizmetindedir dedi

İl Müdür Yardımcımız Arif KIRKPINAR, “Daha önceki yıllarda kitap sevgisi ve okuma alışkanlıklarının ilkokullarda başlayan bir etkinlikti. Ancak günümüz yeni nesil çocukları için okumak, artık okul öncesi çağlarda başlayan okul öncesinde kazandırılması gerekli olduğuna inandığımız bir etkinlik olduğunu söyledi.  Çocukların okuma alışkanlığını kazanması, kitap sevgisi, kitapla iç içe olmak, kitapla dost olma alışkanlıklarını kazanmaları açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum dedi. Sözlerine Okul- Aile işbirliğinin alışkanlıkların kazanılmasında çok önemli olduğunu, anne- babaların çocuklarına “Rol ve Model” olmaları gerektiğini belirterek, bunların yansımaları da bu ektiğimiz fidanlarda ileriki yıllarda sizlere, bizlere, ülkemize meyve olarak dönecek ve vatanımıza, milletimize hayırlı evlatlar olarak yetişeceklerdir. İçimde Bir Dünya Var Çocuk Kütüphanesi’nin kurumumuza ve çocuklarımıza, velilerimize hayırlı olmasını dileyerek Okul müdürü Şule YURDUNKULU’na ve emeği geçen tüm öğretmen, personeline gayretlerinden dolayı teşekkür ederim.” dedi.  

Projemiz kapsamında ayrıca kitap konusunda farkındalık oluşturmak, kitap okumanın sadece okullarda yapılan bir etkinlik olmadığını fark ettirmek amacıyla projemizin ikinci etkinliği olarak planlanan ‘Bakın Size Neler Anlatacağım’ etkinliği çerçevesinde ilimizde bulunan Yunus AVM’de, Barış Manço Çocuk Parında ve önceden belirlediğimiz ilimizdeki çocuk parklarında çocuklara kitap okunacaktır.

“Babamın Cebindeki Masallar” etkinliği ile babaların projeye dahil edilmesi amaçlanmıştır. Böylece çocuğun gözündeki rol-modeller artırılmış olabileceği gibi, baba ve çocuğun kaliteli zaman geçirmesine de olarak sağlanacaktır. Projemiz farklı mekanlarda farklı etkinliklerle devam edecektir.

 

 

30-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-201830-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.