ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Karne Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Karne Mesajı

2015-2016 Ders Yılı’nın birinci dönemini huzurlu bir şekilde tamamlamanın mutluluğu içerisindeyiz.22.01.2016 tarihinden itibaren başlayacak olan yarıyıl tatili, 08.02.2016 tarihinde sona erecektir.

İlimiz genelinde, 2584’ü okul öncesi, 8932’si ilkokul, 8323’ü ortaokul, 8258’i ortaöğretim öğrencisi olmak üzere, toplam 28.097 öğrencimiz karne alacaktır. Öğrencilerimizin bu heyecanını hep birlikte yaşayacağız.

Saygıdeğer veliler;

Her çocuğun potansiyeli aynı değildir, ancak her çocuk aynı derecede değerlidir.

İyi karne mutlu bir son değil, mutlu bir başlangıç olmalıdır. Size göre uygun olmayan karnenin karşılığı ise, "başarısız, tembel" gibi sözler olmamalı, çocuk, sürekli "ders çalış" baskısı altında tutulmamalıdır.

Çocuğunuzun karnesi ister iyi, ister kırık notlarla dolu olsun, ona sevginizi gösteriniz.

Karne; çocuğun ilgi, yetenek, zeka ve potansiyelinin tamamını ifade eden bir gösterge değildir. Sadece derslerdeki durumunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir durum belgesidir. Karne, öğrenciye verildiği gibi aynı zamanda hepimize verilmektedir.

Velilerimiz, karnesinde zayıf not bulunan öğrenciye yönelik en doğru yaklaşımda bulunmak için şunlara dikkat etmelidirler:

-Mutlaka iyi bir karne beklediğinizi vurgulayıp, çocuğunuzun korku ve kaygı duymasına neden olmayınız.Çocuğunuzun karnesi ile ilgili duygularınızı, kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatınız. Onun başarılı olabilmesi için yanında olduğunuzu hissettiriniz.

- Karnesi iyi de, kötü de olsa, evladınızın sizin için çok değerli olduğunu, her zaman onu seveceğinizi sık sık tekrarlayınız.Kesinlikle çocuğunuzu suçlayıp, yargılamayınız. Olumsuz nitelendirmeler yapmayınız ve tehdit etmeyiniz.Çocuğunuzu arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla asla kıyaslamayınız.Çocuğunuzu kesinlikle aşağılamayınız, özellikle arkadaşları ve başka insanların yanında buna hiç kalkışmayınız.

-Çocuğunuzun kendi karnesi ile ilgili anlattıklarını dinleyiniz. Onun düşüncelerine önem veriniz. Karne notları size göre iyi değilse bunun nedenlerini çocuğunuzla beraber bulmaya ve çözmeye çalışınız. Daha başarılı olduğu konuları vurgulayınız ve ön plana çıkartınız. Karne geldiğinde kendinizi de sorgulayınız. O notlarda sizin de payınızın olduğunu göz ardı etmeyiniz.

-Kızmak, sorunu daha karmaşık hale getirir ve çocuğun olumsuz davranışlara yönelmesine yol açar. Kızsak bile kullandığımız kelimelere dikkat edelim. Mesele, çocuğun kişiliğiyle değil, ders çalışma konusundaki alışkanlıkları ve potansiyeli ile ilgilidir. Çünkü, her bireyin potansiyeli aynı değildir. Dolayısıyla kişiliğine yönelik hakaretlerden kaçınmak zorundayız.

-Televizyonu çok izlemesine, bilgisayarda saatlerce oyun oynamasına, internette uzun süreli vakit geçirmesine izin vermeyiniz. Ne de olsa tatil diyerek tüm vaktini boşa harcamasına da fırsat vermeyiniz. Bunlar yerine alternatif uğraşlar bulunuz  (Ailece kitap okumak gibi).

-Çocuğunuzun zayıfı var diye ona tatilini zehir etmeyiniz. Dinlenme hakkına saygı gösteriniz ve buna yönelik planlar yapınız. Çocuğunuzun hoşuna gidecek faaliyetleri birlikte gerçekleştiriniz.Çocuğunuzun eksikliklerini gidermek için onunla beraber uygun bir plan yapınız ve bunu uygulayınız.

-Sonuçta çocuğunuz dinlenmiş ve motivasyonu yüksek olarak, hazırlıklı bir şekilde ikinci döneme başlamış olacaktır.

Değerli anne ve babalar,  canınızdan çok sevdiğiniz çocuklarınızın karnelerindeki başarı durumunu değerlendirirken, “karnenin, çocuğunuzun birinci dönemdeki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayınız. Çünkü,  çocuklar göz nurumuz, aydınlığımız ve neşe kaynağımızdır.

Bütün anne- babalara, üstün bir gayret ve özveriyle çalışan eğitim camiasına ve öğrencilerimize mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yarıyıl tatili diler, çalışmalarımızda bizlere destek olan herkese teşekkür ederim.

 

 

                                                                                                                Yusuf YAZICI

                                                                                                          İl Milli Eğitim Müdürü

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.