ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ, 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İTİBARI İLE FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJESİ UYGULAYACAK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OLDU.

İLİMİZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ, 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İTİBARI İLE FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJESİ UYGULAYACAK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OLDU.

Proje okulumuz yeni yapılan İmam Hatip Lisesi Külliyesinde eğitime devam edecektir.

Fen ve Sosyal Bilimler Projesi uygulayacak olan ilimiz Anadolu İmam Hatip Lisesi: insan ve toplum bilimlerine ilgi duyan öğrencilerimizin kabiliyetleri doğrultusunda gelişimlerini sağlayacaktır.

Bu Proje okulumuz; İnsanlığa ve topluma katma değer üretebilen, okuyan, düşünen, tartışabilen; Sosyal ilişkileri gelişmiş kişi, grup ya da topluluklar arası yaşanan problemlere çözümler üretebilen, kendine ve değerlerine güvenen, liderlik becerisine ve evrensel değerlere sahip bireylerin yetişmesini sağlayacaktır.

Fen ve Sosyal Bilimler Projesi uygulama Süreci: Proje kapsamına alınan öğrencilere bir yıl boyunca insan ve toplum bilimlerinde, sosyal bilimlerde (sosyoloji, psikoloji, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, edebiyat coğrafya, tarih vs.) fen bilimlerinde ( matematik, fizik, kimya, astronomi, biyoloji vs.) her hafta seminer ve konferanslar düzenlenecektir.

Proje kapsamına alınan öğrencilere Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce belirlenen kitaplar, makaleler veya derlemeler esas alınarak okuma programı uygulanacak olup, her ay için belirlenen eser, makale ya da derlemeler proje danışmanı öğretmen rehberliğinde okunarak ay sonunda müzakere ve değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

9.sınıfta seminer, konferans ve okuma programına alınan öğrenciler yılsonunda insan ve toplum bilimlerinde özel alan tercihlerinde bulunurlar. 10. sınıfta, özel alan tercihinde bulunan öğrenciler “ilgi Gruplarına” ayrılır ve her bir grup için “Eğitim Koçları”(Proje danışmanları olarak da isimlendirilebilir) belirlenir.

Programın gerçekleşmesi için öğrencilerin aktif olduğu bir öğrenme ortamı sunulur. Çalışmaların verimli bir şekilde yürümesi için standartlara uygun laboratuvar, salon, kütüphane, okuma salonu, atölyeler vb. Eğitim ortamı hazırlanır. Hafta sonu açılan Yetiştirme ve Destekleme Kursları ile öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik derslerde takviye yapılır.

Öğrenciler, 11. ve 12. sınıfta seçimlik dersleri ilgi alanlarına göre tercih ederler. 11. sınıfta16; 12.sınıfta ise 17 saat, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanındaki dersleri seçerler. Bu sınıflara öğrenci seçimi yapılırken şu kriterler dikkate alınır:

9, ve 10. Sınıflardaki yıl sonu ağırlıklı puan ortalamalarının aritmetik ortalamasının %40’ı,

Dil ve Anlatım, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin yılsonu ağırlıklı puan ortalamalarının, aritmetik ortalamasının %60’ı alınarak 60 ve üzerinde puanı olan öğrenciler için Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Proje sınıfları oluşturulur.

Dört yıl boyunca alan okumaları ve kitap müzakereleri, gezi-gözlem, inceleme, konferans ve seminer vb. çalışmalarla sosyal bilimler ve fen bilimler alanında birikime sahip olan öğrenciler fakülte olarak tercihlerinde önceliği; İnsan ve toplum bilimleri ve fen bilimleri alanına verirler.

 

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.