ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZ GENELİNDE 2086 ÖĞRENCİMİZ ORTAK SINAVLARA GİRECEK

İLİMİZ GENELİNDE 2086 ÖĞRENCİMİZ ORTAK SINAVLARA GİRECEK

İlimiz merkezinde 1251 öğrenci, ilçelerimizde ise 835 öğrenci olmak üzere toplam 2086 öğrencimiz ortak sınavlara gireceklerdir. 180 salonda yapılacak sınavlar için ise 490 öğretmenimiz görev alacaktır. Ortak sınavlarda görev alacak öğretmenlerimiz kendi okulları ve branşları haricindeki başka okullarda görev yapacaklardır.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı 1. dönem merkezi ortak sınavları 25 ve 26 Kasım 2015 günü yapılacaktır. Ortak sınavlara 8´inci sınıf öğrencileri katılacak ve sınavlar Türkiye saati ile her iki günde saat 09.00, 10.10 ve 11.20´de başlayacaktır. Ortak sınavlara mazeretleri nedeniyle katılamayan öğrencilere ise, 12-13 Aralık 2015 tarihleri arasında mazeret sınavları yapılacaktır.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Ortak sınavlarda öğrencilere A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere aynı soruları içeren dört çeşit kitapçık verilecektir. Her bir ders yazılısı için sınav süresi kırkar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise otuzar dakika olacaktır.

TEOG sınavları kapsamında yapılan merkezi Ortak sınavlar ile belli olacak puanlama öğrenciler için büyük önem taşımaktadır. Tek sınavlı sistem yerine merkezi Ortak sınavları esas alan Milli Eğitim Bakanlığımız, Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden yapılan sınavlar ile TEOG sistemine göre öğrencileri liselere yerleştirmektedir.

Ortak sınavlar, sınav takviminde belirtilen tarihlerde, her sınav günü bir olmak üzere, iki günde iki oturum halinde yapılacak ve sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacaktır. İlk gün ki oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden, ikinci gün ki oturumda ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sınavlar yapılacaktır.

Öğrenciler, her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ve her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın sınavlara alınacaktır. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacaktır. Öğrencilerimizin sınavlarda daha başarılı olabilmeleri için vatandaşlarımızın sınav yapılacak saatlerde gerek trafikte gerekse sınav salonlarının etrafında onları rahatsız edecek her türlü gürültü ve davranışlardan kaçınmaları son derece önemlidir. Çocuklarımızın sağlıklı bir sınav ortamında cevaplarını verebilmeleri için sükunet ve sessizliğin sağlanması gerekmektedir.

Sınava girecek adayların, gürültü kirliliğinden uzak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sınava girmelerinin sağlanabilmesi için sınav yapılacak okul çevresinde sessizliğin sağlanması, araç sahiplerinin okul çevresinde araç kornalarını sınav süresince mümkün olduğu kadar kullanmamaları, seyyar satıcıların okul bahçesi ve çevresinde bulunmamaları oldukça önemlidir. Bu konularda halkımızın gereken hassasiyeti göstereceğinden emin olarak sınavda görev alan meslektaşlarımıza ve tüm görevlilere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.