ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZ GENELİNDE 2105 ÖĞRENCİMİZ ORTAK SINAVLARA GİRECEK.

İLİMİZ GENELİNDE 2105 ÖĞRENCİMİZ ORTAK SINAVLARA GİRECEK.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılacak Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları için mesaj yayınladı.

İlimiz merkezinde 1258 öğrenci, ilçelerimizde ise 847 öğrenci olmak üzere toplam 2105 öğrencimiz ortak sınavlara gireceklerdir. 44 Okulumuzda yapılacak sınavlar için ise 555 öğretmenimiz görev alacaktır. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı 1. dönem merkezi ortak sınavları 23- 24 Kasım 2016 günü yapılacaktır. 1.gün; Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 2. Gün; Fen Bilimleri, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden 8´inci sınıf öğrencileri ortak sınava katılacak ve sınavlar Türkiye saati ile her iki günde saat 09.00, 10.10 ve 11.20´de başlayacaktır. Her dersin cevaplama süresi 40 dakikadır. Her dersin sınavından sonra 30 dakika ara verilecektir.

Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden yapılan sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

Sınav öncesi öğrencilerimizin düzenli kahvaltı yapması, sakatlanma ve yaralanma ihtimali göz önünde bulundurulup tehlikeli spor ve aktivitelerden uzak durmaları da son derece önemlidir.

Değerli Veliler; TEOG Sınavına hazırlık yılı çok özel bir dönemdir. Bu süreçte bilinçli ve serinkanlı olan,  okulla işbirliği içinde bulunan ve düzenli çalışma ortamı sağlayan ailelerin çocukları daha başarılı olmaktadır. Öğrencinin akademik performansını ve duygusal dünyasını yakından takip etmek, buna göre gerekli desteği vermek ve öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygun hedefleri koymak yapabileceğiniz en büyük destek olacaktır. Sürekli olarak sınavın gündem edilmesi ve öğrencilerden beklentinin ısrarla vurgulanması sınav kaygısının artıracak ve öğrenci başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Sevgili Öğrenciler; yıllardır eğitim camiasının içinde olan bir yönetici olarak TEOG öncesi birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum:

Lütfen sorunun tamamını okuyup, soru kökünün altını çizin. Kodlama yaparken soru numaralarının ve cevap şıkkının aynı olduğunu kontrol edin. Çözümü basit olsa bile ayrıntıları yazmanızda önemli yararlar var. Yorulduğunuzu hissettiğinizde, yaklaşık 15-20 saniye kadar kendinizi dinlendirip, düzenli nefes egzersizi yapın. Soru köklerindeki altı çizili, olumlu-olumsuz ifadelere özellikle dikkat edin. Zorlandığınız bu sorularla inatlaşmak yerine, diğer soruya geçin ve vaktiniz kaldığında bu soruyu tekrar çözmeyi deneyin. En önemlisi de, unutmayın ki sınavda yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemeyecek. Bu nedenle tüm soruları cevaplayın.

Öğrencilerimizin sınavlarda daha başarılı olabilmeleri için sınav yapılacak saatlerde gerek trafikte, gerekse sınav salonlarının etrafında onları rahatsız edecek her türlü gürültü ve davranışlardan kaçınılması son derece önemlidir. Çocuklarımızın sağlıklı bir sınav ortamında cevaplarını verebilmeleri için sükûnet ve sessizliğin sağlanması gerekmektedir.  Öğrencilerimizin, gürültü kirliliğinden uzak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sınava girmelerinin sağlanabilmesi için sınav yapılacak okul çevresinde sessizliğin sağlanması, araç sahiplerinin okul çevresinde araç kornalarını sınav süresince mümkün olduğu kadar kullanmamaları, okul çevresindeki inşaat vb. çalışmaların sınav süresince durdurulması, seyyar satıcıların okul bahçesi ve çevresinde bulunmamaları oldukça önemlidir. Diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da halkımızın gerekli hassasiyeti göstereceğini bilerek şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Ortak Sınavların İlimiz ve Ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diler, sınavda görev alan yönetici ve öğretmenlerimize, diğer kamu görevlilerine, ailelere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dilerim.

 

 

Yusuf YAZICI

Çankırı Milli Eğitim Müdürü

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.