ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde “Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme” Projesi Uygulamaya Geçiyor

İlimizde “Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme” Projesi Uygulamaya Geçiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” Usul ve Esasları kapsamında Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Çankırı İl Müftülüğü arasında imzalanan ve Çankırı Valiliği tarafından uygun görülen “Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme” projesinde öğrenci başvuruları başlamıştır.

“Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme” projesinin amacı; imam hatip ortaokullarında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler vb. derslerden ve sosyal-kültürel ortamlardan ve imkânlardan geri kalmayarak akademik başarısı yüksek ve sosyal yönleri gelişmiş hafızlar yetiştirmektir. Ayrıca öğrencilerin hafızlık gibi bir unvan ve beceri kazanmaları yanında; şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerlerden ödün vermeden yaşayan ve inandığı değerleri savunan, değerlerin içselleştirilmesinde Kur’an ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanan, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Hafızlık eğitiminin hazırlık aşamasını okulda alarak, dört yıl hafızlık için verilen süreyi etkin bir şekilde değerlendiren öğrenciler hem hafızlıklarını tamamlayacak, ezberini pekiştirmek için fırsat bulacak hem de akademik eğitimden, okul ortamında ve sosyal çevreden uzak kalmadan, üstelik sene kaybına uğramadan eğitim ve öğretimlerine devam edeceklerdir.

Hafızlık eğitimi verecek olan Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda; ilke, metot, amaç, uygulama, değerlendirme birliği sağlanması ve günümüz şartları göz önünde bulundurularak hafızlık geleneğinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca hafızlığın, Kur’an-ı Kerimi öğrenme bağlamında önemli bir adım olduğu öğrenciye kavratılacaktır.  Öğrencilerin Kur’anı anlaması ve hayatını onunla anlamlandırmaya teşvik edilmesi sağlanacaktır. Hz. Peygamber’den (s.a.s.) başlayarak günümüze kadar kesintisiz olarak devam eden bir gelenek ve kendisinin de bu geleneğin bir parçası olduğunu öğrenciye fark ettirilecektir. Ayrıca öğrencilerin, dinin ve toplumun hassasiyetlerini dikkate alan ve ahlaki sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetiştirilmesi de hedeflenmektedir.

Hafızlık sınıflarına öğrenci seçimi belirli aşamalar halinde gerçekleştirilecektir. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinden istekli ve hafızlığa ilgi, istidat, kabiliyeti olan öğrenciler ve onların velileri okul müdürlükleri tarafından belirlenecektir. Öğrenci seçimi yazılı ve/veya mülakat sınavı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliği ile belirlenen “Sınav ve Mülakat Komisyonu” tarafından gerçekleştirilecektir.

Ön kayıt yaptırmış olan öğrencilere,çoktan seçmeli test ile Hafızlık Seviye Belirleme Sınavı yapılacaktır. Yazılı sınavda başarılı olan öğrencilerden mülakat yöntemiyle ve öğrencilerin velileri ile görüşülerek 64 öğrenci (32 kız + 32 erkek) programa seçilecektir. Programa seçilen öğrenciler, Cemaleddin Ferruh Erkek Kur’an Kursu ve Çavuşoğlu Kız Kur’an Kursunda yaz kursuna alınır. Yüzünden okuma ve hafızlık için ezber çalışmaları yaparlar. Yaz Kur’an kursu sonunda “Mülakat Komisyonu” tarafından son eleme yapılır. Kalan 48 öğrenci (24 kız, 24 erkek) hafızlık sınıfında okuyacak öğrenciler olarak kayıt edilir.

Seçilen öğrencilerin normal eğitim-öğretimleri Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda, okulun hafızlık öğrenci sınıflarında devam edecektir. Öğrencilerin hafızlık çalışmaları sabahtan öğlene kadar İl müftülüğüne bağlı Kur’an Kursunda veya Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda, haftalık ders programları öğle sonu belirlenecek saatlerde Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda yapılacaktır. Hafızlık çalışmaları hafta içi her gün yapılacaktır.Hafızlık grubu öğrencilerinin cumartesi günü öğle sonları, sosyal ve kültürel faaliyetler planlanmıştır.

Öğrenciler, 5. sınıfta ailelerinin yanında kalarak gündüzlü (uygun görüldüğünde ailelerinin istekleri doğrultusunda yatılı) eğitime devam edeceklerdir. 6. sınıftan itibaren okul eğitimine 1 yıl ara verecek öğrenciler kursta yatılı olarak kalacak ve öğrencilere hafızlık eğitimlerinin yanı sıra Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Arapça ve İngilizce derslerinde destek eğitimi yapılacaktır. Destek kursları okul idaresi tarafından Kur’an kursu ile koordineli olarak yürütülecektir.

“Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme” programına başvurmak isteyen 4. sınıf öğrencileri, hazırlanan dilekçeyi velisine imzalatıp kendi okul müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

Başvurular 9 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek olup 13 Mayıs 2018 Pazar günü saat 10.00’da Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda yazılı sınav yapılacaktır.

 

 

09-04-201809-04-201809-04-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.