ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

2015–2016 Eğitim Öğretim Yılı 1.764 öğrenci okul öncesinde, 8.618 öğrenci ilkokulda, 7.970 öğrenci ortaokulda ve 8.453 öğrenci de ortaöğretimde olmak üzere toplam 26.805 öğrenci ile başladı.

Valiliğimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği İlköğretim Haftası Kutlama Programı Mareşal Çakmak İlkokulu bahçesinde 28 Eylül 2015 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekili Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Daire Amirleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Kutlama programında şiirler okundu, 4. Sınıf öğrencileri tarafından 1. Sınıf öğrencilerine okulumuza hoş geldiniz çiçeği sunuldu ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı’nın tebrik mesajı okundu.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı “Hayatımızı anlamlandıran, yaşam alanlarımızın neşesi ve okullarımızın rengarenk çiçekleri çocuklarımıza yeniden kavuştuğumuz bu günde ilimiz genelinde; 186 yönetici, 1.823 öğretmen ve 849 personel ile 174 okulumuzda 1.578 derslikte eğitim-öğretim yapılacaktır.

Yeni kayıt işlemleri devam etmekle birlikte, 1.764 okul öncesinde, 8.618 ilkokulda, 7.970 ortaokulda ve 8.453 ortaöğretim olmak üzere toplam 26.805 öğrencimizle eğitim-öğretime başlanmıştır” diyerek geniş bir bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Milletvekili Hüseyin Filiz ise yaptıkları konuşmalarda, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının, öğrenci, öğretmen, yönetici ve Milletimize hayırlı olmasını dileklerinde bulundu.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise yaptığı konuşmasında, “Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler,

Bugün ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de aynı sevinç, mutluluk ve heyecanı yaşamaktayız. Değerli öğretmenlerimizin, sevgili yavrularımızın ve sayın velilerimizin bu heyecanına ortak oluyoruz. 28 Eylül 2015 tarihi itibariyle başlamış bulunan yeni eğitim-öğretim yılının hepinize hayırlı uğurlu olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Kıymetli hazirun,  

Bilginin “güç” olarak nitelendirildiği günümüzde çağdaş toplumlar eğitime büyük değer vermekte ve devlet bütçesinden en önemli harcamalarını eğitim yatırımlarına ayırmaktadır. Ülkemizde de genel bütçeden eğitime harcanan pay eskiye oranla son yıllarda büyük artış göstermiştir. İlimizde ise gerek merkezi bütçe, gerek Özel İdare bütçesinden, gerekse de hayırsever işadamlarımızın katkılarıyla bu yıl temin edilen (36) yeni ek derslikle eğitim-öğretime başlıyoruz. Tabi devam eden inşaatlarımız var. Önümüzdeki yıl eğitim öğretime açılacak (48) derslikli Merkez İmam Hatip Kompleksi, TOBB tarafından yaptırılan (16) derslikli Fen Lisesi Kompleksi, (12) derslikli Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Merkez Fen Lisesi için yapılan (300) kişi kapasiteli öğrenci yurdu, yine (12) derslikli Orta İmam Hatip Lisesi Kompleksi ilimiz adına gerçekten çok büyük kazanımlar. Öyle ki; İlimizde göreve başladığım 2011 yılında Milli Eğitim projelerine yönelik ayrılan yatırım tutarı yaklaşık 10 milyon TL iken bugün bu rakam 8 kattan fazla artış kaydederek 85 milyon TL’ye yükseldi. İlimiz açısından son derece memnuniyet verici bir tablo. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Ayrıca Çankırı’ya bir müjde daha vermek istiyorum. Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı ile yapılan protokol sonucu ilimizdeki (13) okul bahçelerine (2) halı saha, (11) basketbol ve voleybol sahası yapılacak. Hayırlı, uğurlu olsun.

Kuşkusuz ki; son yıllarda uygulamaya konulan eğitimle ilgili projeler, reformlar, düzenlemeler uğraş dolu zorlu bir sürecin meyvesidir. İşte somut bir örnek Fatih Projesi olarak bilinen “Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi”. Artık okullarımızda kara tahtaların yerini yavaş yavaş akıllı tahtalar alıyor. Çağın gereği ne ise ülkemizde o uygulanıyor. Bir diğer projemiz ise “Engelsiz Okullar Projesi”. Öğrenim çağındaki engelli bireylerin okul imkânlarından daha etkin bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla uygulamaya konuldu. İlimiz genelinde toplam 20 okul ve kurumda proje çalışmaları yürütülüyor. Söz konusu okul ve kurumlarımızda engelli platformları, engelli asansörleri ve engelli wc’leri yapılacaktır. Bizler idareciler olarak ilimizin ihtiyaçlarının farkındayız, görevlerimizin ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz.

Değerli misafirler,

Yeri gelmişken belirtmek gerek, ilimiz TEOG ve LYS sınavlarında çok önemli bir başarı yakaladı, bu başarının artarak devam edeceğine, Çankırı’nın ülkemizin en başarılı illeri arasına gireceğine yürekten inanıyorum. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve başarı seviyesinin artırılmasında göstermiş oldukları gayretli ve özverili çalışmalarından dolayı kıymetli yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve eğitim camiasında görev alan tüm personele teşekkür ediyorum.

Değerli öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimiz,

Amacımız; geleceğimiz olan öğrencilerimizi, çağın gereklerine göre en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunu sağlamak için sizlerle birlikte yeni gelişmeleri dikkate alarak var gücümüzle çalışacağız. Çevreyle iç içe, toplumla bütünleşmiş, değişim ve gelişime açık eğitim yuvaları olarak yeni eğitim-öğretim yılını hep birlikte başarıyla tamamlayacağımız noktasında sizlere olan inancım ve güvenim tamdır.

Sevgili öğrenciler,

Sözlerime son verirken, yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler ve aydınlık fikirlere kavuşmanız dileği ile İlköğretim Haftanızı kutluyor, tüm mesai arkadaşlarıma, velilerimize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ve beraberindekiler sınıflara girerek, öğrencilere ücretsiz kitap dağıtımı yaptı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.