ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KENDİNE DEĞER KAT!

KENDİNE DEĞER KAT!

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Kendine Değer Kat projesi ile öğrencilere temel insanî değer ve erdemlerin kazandırılmasını, öğrencilerin akademik bilgi ve gerçek hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış olarak yetiştirilmesini, kültürel değerlerimizin güçlendirilmesini ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulmasını hedefliyoruz.” dedi.

Bir toplumu ayakta tutan milli, manevi, kültürel, sosyal ve insani değerlere karşı toplumda, çocuklarımızda ve gençlerimizde farkındalık oluşturmak ve onların davranışa dönüştürülmesini sağlamak, toplumsal sorunlara çözüm üretebilen nesiller yetiştirmek, ahlaki ve insani değerleri toplumun her kesiminde yaygınlaştırabilmek, değerler eğitimini sadece okulların temel bir görevi olmaktan çıkarıp toplumun her kesiminden insanın katılımıyla gerçekleşen sosyal bir sorumluluk ödevi haline dönüştürmek projenin başlıca hedefleri arasında.

Proje değerler eğitiminin ruhuna uygun bir şekilde yaparak, yaşayarak ve hissederek gerçekleştirilecek etkinlik ve uygulamaları içeriyor. Tamamen öğrenci merkezli, somut, yüreğe dokunan ve davranış odaklı faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

            İlimizde belirlenen her okul seviyesinden 25 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen proje çalıştay ekibine AR-GE personeli tarafından projeden beklenilen fayda ve amaçların aktarılmasıyla projenin oluşmasındaki ilk adım gerçekleştirilmişti. Daha sonra 25 kişilik bu çalıştay ekibi mini çalıştayda ikinci defa bir araya gelerek uygulanabilir, davranışa ve faydaya dönük etkinlik ve uygulamaları belirlediler. Değerler eğitimi temalı projenin ismi de çalıştay ekibinin isim önerilerinden sonra yine demokratik bir seçimle belirlendi.

            Proje çerçevesinde; okullarımızda, unutulan sokak oyunları ve sokakta oyun oynama ruhunu yeniden hayata döndürmek amaçlı planlanan  “ANNEM BABAM BU OYUNLARI OYNARMIŞ / ÇOCUKLUĞUM NEREDESİN?”  etkinliği, öğrencilere konuşma adabı ve hoş sohbet gibi davranışları kazandırmak amacıyla düşünülen “MUHABBET EHLİ” etkinliği, kültürel aktarımın sağlanması amacıyla düşünülen ve sandık ve depolarda kilitli kalan hatıraların sergileneceği “ATA YADİGARI” etkinliği, eski bayramlara duyulan özlemi canlandıracak olan “BAYRAM FOTOĞRAFLARI SERGİSİ “ etkinliği, geleneksel Türk tiyatrosunun yeniden hatırlatacak “MEDDAH” etkinliği gibi birçok faaliyet yürütülecektir.

                İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK proje ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplumsal hayatı oluşturan, insanları birbirine bağlayan, gelişmeyi, mutluluğu ve huzuru sağlayan, risk ve tehditlerden koruyan ahlaki, insani, sosyal, manevi değerlerimizin tüm bireylere kazandırılmasında en önemli etken eğitimdir. Bu kazanımlarımızın öğrencilerimize aktarılması da değerler eğitimini oluşturmaktadır.

Bu amaçla Müdürlüğümüz tarafından 3 yıl süreyle tüm eğitim kademelerinde uygulanacak olan ‘Kendine Değer Kat’ projesi ile öğrencilere temel insanî değer ve erdemlerin kazandırılmasını, değerlere karşı duyarlılık oluşturulması ve değerlerin davranışa dönüştürülmesini, öğrencilerin akademik bilgi ve gerçek hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış olarak yetiştirilmesini, kültürel değerlerimizin güçlendirilmesini, okul ve çevresindeki sosyal yaşamın ahlaki ve etik değerlere uygun olarak şekillenmesini ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

 

03-01-201803-01-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.