ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Küçük Dedektifler İş Başında

Küçük Dedektifler İş Başında

Öğrencilerini her hafta farklı bir etkinlikle buluşturan Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM’de bu hafta “Küçük Dedektifler İşbaşında” etkinliği gerçekleştirildi. Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerin ilgisini çeken konulara değinildi.

Olay yeri incelemelerinde yapılan parmak izi alma, DNA çalışmaları, ayak izi tespiti, bir silahtan çıkan kurşunun atıldığı yerin lazerle tespiti ve bunları yaparken kullanılan araç ve gereçler, incelemelerde kullanılan kimyasal maddeler ve özellikleri gibi konularda açıklamalarda bulunuldu. Özellikle öğrencilerin, kullanılan kimyasal maddelerin bilimsel bağlantılarına ilişkin soruları etkinliğin faydasını ortaya koydu. Lazer ışınının görünmesini sağlayan spreyin uygulanması, etkinliğin en ilgi çekici anlarının yaşanmasına neden oldu.

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Müdürü Arif KIRKPINAR, “İl Emniyet Müdürlüğümüz ile işbirliği yaparak tüm ekip arkadaşlarımızın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz "Küçük Dedektifler İşbaşında" adlı etkinliğimiz öğrenci ve velilerimizden yoğun ilgi gördü. Öğrencilerimiz günlük yaşamda bilimsel bilgilerin kullanıldığı farklı bir alanı uygulamalı olarak görme şansı buldular. Bu çalışmayı gerçekleştirebilmemiz için gerekli imkânı sağlayan başta İl Emniyet Müdürümüz Cengiz ÖZTÜRK’e, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yüksel YAZICI’ya, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürü Rasim OYMAAĞAÇ’a, Olay Yeri İnceleme Uzmanlarımız Hüseyin ve Ekrem Beylere çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu etkinlikte emeği geçen Çankırı Emniyet Müdürlüğü yönetici ve personellerine, Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

16-12-201516-12-201516-12-201516-12-2015

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.