ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Macide Anne Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

Macide Anne Anaokulu’nun açılışı 14 Ekim 2014 Salı günü Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN’ın katılımıyla gerçekleşti.
Macide Anne Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

ERNAMAŞ A.Ş. tarafından Şabanözü ilçesine yaptırılan 8 derslikli ve 132 öğrencinin eğitim gördüğü Macide Anne Anaokulu’nun açılışı 14 Ekim 2014 Salı günü Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN’ın katılımıyla gerçekleşti.

Şabanözü Şehitler İlkokulunda düzenlenen açılış törenine Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN’ın yanı sıra Milletvekili Av. İdris ŞAHİN, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer BOZOĞLU, ERNA-MAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL ve Ailesi, Kulüpler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Göksel GÜMÜŞDAĞ, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) Başkanı Saadet GÜLBARAN, Vali Yardımcıları Ahmet ATILKAN ve Zafer ENGİN, Şabanözü Kaymakamı Cuma ÇOTU, Şabanözü Belediye Başkanı Mustafa KARAKAYA, AK Parti İl Başkanı Salim ÇİVİTÇİOĞLU, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, İl ve İlçe Müdürleri, arsa bağışında bulunan vatandaşlar ve öğretmenler katıldı.

Ana okulu öğrencilerinin protokole gül takdim etmesinin ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Akabinde açılış programına katılamayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI, Çankırı Milletvekilimiz Sayın Hüseyin FİLİZ ve İstanbul Milletvekili Sayın Gülay DALYAN’ın mesajları okundu.

Daha sonra programın açılış konuşmasını yapan Şabanözü Kaymakamı Cuma ÇOTU, “Bugün Şabanözü ilçemiz güzel günlerinden birini daha yaşamaktadır. Kamu- sivil toplum ve hayırsever ortaklığının en güzel örneklerinden birisi olan ve bugün açılışını yapacağımız Macide Anne anaokulunun her aşamasında fedakârlık ve hayırseverlik yatmaktadır. Okulun arsası ilçemiz hayırseverleri tarafından bağışlandı. Kendileri de bugün aramızdalar. Tüm inşaat, bahçe düzenlemesi ve tefrişat alımları ERNA-MAŞ tarafından karşılandı ve Şabanözü öğrencilerimize bu güzel okul hediye edildi. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde kurulan ve ülkemizin her yanına yüzlerce eğitim kurumu kazandıran TOGEM-DER, bir eserin de Şabanözü ilçemize kazandırılmasına aracı oldu ve hayırseverlerimizle öğrenciler arasında köprü vazifesi gördü. Kamu kısmında yer alan Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şabanözü Belediyesi en baştan beri yanımızda oldular ve her türlü desteği bizlere verdiler. Böylece en başta dediğimiz gibi hayırsever- sivil toplum- kamu ortak çalışmasının çok kıymetli bir örneği ortaya çıktı.

ERNA-MAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL Bey’in değerli annesi Macide Hanımefendinin ismini vermekten gurur duyduğumuz anaokulumuzun Şabanözü öğrencilerine hayırlı olması diliyor, bu güzel eserin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Valimiz ve Milletvekillerimize, İl ve İlçe Milli Eğitim teşkilatı ile Şabanözü Belediyesine ve arsa bağışı yapan kıymetli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. “Eğitime yapılan yatırım, yatırımların en kazançlısıdır” düşüncesiyle hareket eden TOGEM-DER’e ve onun çok kıymetli başkanına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI ise, 12.04.2013 tarihinde başlanılan ve 1 milyon 663 bin 800 liraya mal olan okulun Şabanözü’ne ve eğitim camiasına hayırlı olmasını dileyerek “Okulun arsası Şabanözü Belediyesi ve 19 hayırsever vatandaş tarafından bedelsiz olarak hibe edildi. Okulumuz 8 derslik, yemekhane, kütüphane, idari birimler ve 320 öğrenci kapasiteli olarak yapıldı. 1 müdür 8 öğretmen görev yapıyor. Şu anda 132 öğrenci eğitim alıyor. Ortalamada okullaşma oranımız yüzde 75’tir. Bu oran geçen seneki Türkiye ortalamasının iki katından daha fazla olup Bakanlığın hedeflediği bir orandır. AB hedefindedir. Tasarrufu bize ait olmayan kıymet ve değerleri paylaşmak insan için kolay taraftır. Asıl zor olan ise tasarrufu bizim elimizde olan malınızı mülkünüzü paylaşmaktır.Bu okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ardından kürsüye gelen TOGEM-DER Başkanı Saadet GÜLBARAN, “2005 yılında derneklerini kurarken hep böyle günleri hayal ettik. Güzel ülkemizin dört bir yanında açılmış okullar, mutlu yüzler, tıpkı şimdi olduğu gibi heyecanla parlayan gözler olsun istiyorduk. İstiyorduk ki böyle pırıl pırıl okullarda her çocuk anne kucağından öğretmen kucağına sevgiyle, şefkatle geçsin. Çocuklar bizlere birer emanettir. Onları en iyi koşullarda yetiştirmek, eğitmek bizlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkemizdeki bütün çocuklar bizimdir. Onları yarınlara hazırlamak, kendine, ailesine, ülkesine yarar bir insan olmasını sağlamak ailesinin yanı sıra bizlerinde görevidir” diyerek, TOGEM-DER’in diğer projeleri hakkında bilgi verdi ve hayırsever ERNA-MAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL ve Ailesine yapmış oldukları hayırlardan dolayı teşekkürlerini sundu.

“İşsizliğin yüzde sıfır olduğu, göç veren değil, göç alan Şabanözü’ne hoş geldiniz.” diyerek söze başlayan ERNA-MAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL, Yurdumuzda 0-6 yaş evlatlarımızın anaokullarına gitmesinin çok önemli olduğunu ve anaokulunun bir eğitim ocağı olduğunu yetişecek nesillerimizin eğitsel ve ahlaki altyapısını sağlayacak, her türlü sosyal yaşam davranışlarının anaokullarında kazandırıldığını belirtti.

Konuşmasında ERNA-MAŞ Şirketi hakkında da bilgi veren GÜRSEL “Şirketimiz 1976 yılında kuruldu. 1990 yılında Şabanözü’de küçük bir atölye olarak üretime başladık. Herkesin yapmış olduğu yardımlarla 24 yıldır aralıksız büyüdük. Büyüdükten sonra sosyal sorumluluğumuzun bir gereği olduğunu düşündük. İşte o gerek anaokulu yapma fikrini doğurdu. Bu anaokuluna ömrü boyunca sadece eğitim ve öğretim diye çırpınan rahmetli annemin ismini vermeyi Cenab-ı Hakk bana nasip etti. Bunun için şükrediyorum. Anaokulunun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Av. İdris ŞAHİN, “Bir şehre hayat veren, bu şehrin kimliğini katan elbetteki nefes veren insanlardır. İşte Şabanözü’ne nefes veren, soluk veren isimlerden biriside hiç kuşkusuz ERNA-MAŞ’ın değerli yönetim kurulu başkanı ve onun biricik ailesidir. 24 yıl önce burada yakmış oldukları ateşin artık kor haline dönüştüğünü ve Şabanözü ile birlikte çevresindeki bütün ilçeleri ısıttığı gibi başkentin yanı başındaki Çubuk ilçemizden dahi istihdama katkı sağlayarak başkentten buraya göç aldığı için yürekten kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN ise “Aile içinde başlayan çocukluk eğitimi, çocuğun toplumsal yaşama hazırlanma süreci olan okulöncesi eğitim kurumları ile devam eder. Eğitim, doğumla başlayan ve hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreçte öğrenmenin temelleri ise 0-6 yaş aralığında atılır. Bu nedenle çocuklarımızın bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesinde okulöncesi eğitim son derece önem arz etmektedir.

Bilginin en büyük güç haline geldiği küreselleşen dünyada gelişmiş ülkeler en büyük yatırımı eğitime yapmaktadırlar. Bu nedenle içinde bulunduğumuz yüzyılda eğitime yapılan yatırımların sonucunda bilgi üretimi inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Artık tüm dünyada, bir ülkenin gerçek sermayesinin eğitimli genç nesiller olduğu fikri kabul görmektedir.        

Günümüz dünyasında eğitimin önemini kavramış bulunan gelişmiş ülkeler, vatandaşlarının eğitimine okulöncesinden başlamışlar, bu alanda büyük mesafeler kat etmişlerdir. Ülkemizde ise okulöncesi eğitim uzun yıllar ihmal edilmiş, ancak 2000’li yıllardan sonra yapılan yatırımlarla bu alanda önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Bu noktada İlimizde 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında okulöncesinde okullaşma oranı % 30,87 iken, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında bu yüzde % 37,45’e ulaşmış, geçtiğimiz Eğitim-Öğretim yılında ise bu oran % 39,77’ye ulaşmıştır. Bu yükselme okulöncesi çocuk eğitimi konusundaki bilincin Çankırı’da geliştiğinin göstergesidir. Okulöncesindeki başarılı çalışmalarla Çankırı, okullaşma oranında Türkiye ortalamasının üzerine çıkmıştır. Tüm eğitim çalışanlarını, eğitim gönüllülerini yürekten kutluyorum.

Gerek ilimizin diğer illerle arasındaki başarı yüzdelerin yükselmesi, gerekse de eğitim yatırımlarındaki önemli artışlar planlı çalışmaların ürünüdür. Çankırı’da göreve başladığım 2011 Ağustos’undan bu yana üzerinde özellikle yoğun bir şekilde durduğumuz eğitim-öğretim çalışmalarında geldiğimiz nokta bu anlamda memnuniyet vericidir.

Çankırı’nın ilçelerini anaokulları ile kuşatmaya başladık. Çankırı il merkezinde 6, ilçelerimizde ise 7 olmak üzere, toplam 13 müstakil anaokulumuz bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Kızılırmak’taki anaokulun açılışını gerçekleştirdik. Yine Eldivan Kadıoğlu Anaokulu’nu ve Korgun Anaokulu’nu eğitim-öğretim hayatına kavuşturduk. Bugün ise aynı amaçla Şabanözü’ndeyiz. Bu çalışmalarımız, Allah nasip ederse, bütün çocuklarımız okullarına kavuşana kadar devam edecektir. Hedefimiz Kurşunlu ilçesine müstakil bir anaokulu kazandırmaktır.

Bizler hayırda yarışan bir milletin evlatlarıyız. Çankırı merkez ve ilçelerimizde hayırseverlerimizin katkılarıyla birçok eğitim kurumumuz yapılmaktadır. ERNA-MAŞ A.Ş. tarafından yaptırılan, arazisi hayırsever Şabanözülü vatandaşlarca bağışlanan, 132 öğrencisiyle eğitim-öğretim hayatına başlayan 8 derslikli Macide Anne Anaokulu’nun ilimize kazandırılmasında emeği geçenlerden başta ERNAMAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL Bey’i, Kaymakamımız Sayın Cuma ÇOTU’yu, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) Başkanı Sayın Saadet GÜLBARAN’ı, eğitim çalışanlarını, tüm eğitim gönüllülerini ve işçisinden ustasına, mühendisinden müteahhidine kadar tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Sevginin parayla alınamayacağını, ancak paranın alamayacağı her şeyi sevgiyle alabileceğimizi bugün bizlere bir kez daha hatırlattınız. Sizleri bu fedakârlığınızdan dolayı tebrik ediyorum.

Milli değerlerimizi sahiplenen ve koruyan nesiller yetiştirmek devlet ve vatandaş olarak hepimizin görevidir. Ülkelerin gelecekleri yetiştirdikleri nesillerin elinde şekillenecektir. Kişiliğin temelinin atıldığı kritik bir dönem olan okulöncesinde verilen eğitimin, tüm eğitim kademelerini, hatta tüm yaşamı etkileyeceği gerçeğini hiçbir zaman unutmayalım.Bu duygu ve düşüncelerle Macide Anne Anaokulunun Şabanözü ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN ERNA-MAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan GÜRSEL´e plaket ve teşekkür belgesi takdim etti. Bina yapımında arsa bağışı yaparak destek olan hayırseverlere de  plaketleri takdim edildi.

 

Tören sonrasında Şabanözü Macide Anne Anaokulu açılış kurdelesini kesen davetliler, sınıfları gezerek öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.