ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Matematik Öğretim Materyalleri Sergisi Açıldı

Matematik Öğretim Materyalleri Sergisi Açıldı

Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından kabul edilen, "Matematiğin Temelini Sağlam Atıyoruz" isimli Erasmus+Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projesi kapsamında "Matematik Öğretim Materyalleri Sergisi"nin açılışı ve "Meslektaşlarımı Bilgilendiriyorum Toplantısı" 30 Aralık 2015 Çarşamba günü Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu’nda Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Proje Yasal Temsilcisi ve Okul Müdürü Resul Ayhan, "Aralık 2014´te uygulamaya başladığımız "Matematiğin Temelini Sağlam Atıyoruz" isimli Erasmus+ Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projemizden elde ettiğimiz çıktıları, sizlerin destekleriyle toplumun geniş kesimlerine aktarma çabasındayız. Bugün burada eğitim sistemi içinde temel derslerin alt yapısını oluşturan matematiğe; çeşitli Avrupa ülkelerinin yaklaşımını sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz okul olarak matematik öğretimi alanında küçük de olsa bir adım attık. Eğitim kamuoyunda paylaşılan ortak düşüncelerden biri; eğitimde yenilik hareketlerine personel eğitimi ile başlanmalıdır. Bir bölgenin gelişmesi ancak çok iyi yetişmiş insan gücü ile gerçekleştirilebilir. Projemiz sayesinde okulumuz personelinin mesleklerinde yetkinleşmelerine yardımcı olmayı istedik. Projemiz ile okulumuz personeline Avrupa düzeyinde bir hizmet içi eğitim olanağı sağladık. Bu çerçevede kurumumuzun kapasitesinin artırılması adına büyük bir adım atmış olduk. Uyguladığımız proje ile İtalya ve İngiltere´de gerçekleştirilen işbaşı öğrenme ziyaretlerimizle 16 kişilik hareketlilik sağladık. Avrupa ülkelerindeki ilkokul öğretmenleri tarafından matematiğin öğrencilere nasıl öğretildiğini belirlemeye çalıştık.

Burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum; matematiğin eğitimdeki gücünün hissedilmesi için toplumda bir farkındalık oluşturmalıyız. Matematiğin gücünü hissetmeyen ve eğitim hayatına yerleştirmeyen bir toplumun başarılı yaşamdan uzak olacağını ifade etmek istiyorum. Matematik hepimizin hayatı içinde bir şekilde doğal olarak yer alır. Bir kısmımız bunun farkında olarak beynimizi bu yönüyle kullanır, ancak bir kısmımız ise beyninin bu bölümünü çalıştırmaktan kaçınır.

Hepimizin malumudur ki; matematiği klasik yöntemlerle anlatarak çocuklarımıza ulaşamadık. Bugün hala öğrencilerimizin birçoğu matematik dersini en zor ders olarak kabul etmektedir. Başka metotlar denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Bunun en etkili yolunun da çocuklarımıza matematiği oyun oynarken, dolayısıyla hayatlarının içine sokarak öğretmek olduğuna inanıyoruz.

Bugünkü etkinlikleri düzenlemekteki amacımız, sizlerin de desteğiyle, matematik eğitim sistemine farklı bir yaklaşım ve değişim getirerek yenilenmesine öncülük etmektir. Daha fazla ve çeşitli materyaller kullanılarak öğretilenlerin somut hale getirilmesi ve çocuk hayatının önemli parçası olan oyunların işin içine sokulması sayesinde, matematiksel becerilerdeki başarı oranının artırılabileceğini düşünmekteyiz. Biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz "Matematik Öğretim Materyalleri" sergisindeki materyaller, öğretmenlerimizin hem yurt dışında gördükleri hem de ülkemizde kullanılan materyalleri okulumuzda ve ilimizde uygulanması için tasarladıkları eserlerden oluşmaktadır. Projeden elde ettiğimiz kazanımların bundan sonra devam etmesi ise, öğretmenlerimizin ve okullarımızın projeyi sahiplenmesine bağlıdır. Desteklerinizi ve işbirliğinizi beklemekteyiz.    

Buraya kadar gelip bizlere zaman ayırdığınız için başta Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’a kendim ve öğretmenler adına şükranlarımı sunuyor, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, serginin açılışını gerçekleştirerek matematik öğretim materyallerini inceledi.

Öğretmenlerle de kısa bir toplantı yapan Sayın Valimiz, “Yurt dışına gitmenin büyük kazanımları olduğu kanaatindeyim. Matematiği sevdirmekle ilgili yapılan çalışmaları tebrik ediyorum. Hepinizin yeni yılını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Serginin hazırlanmasında emeği geçen idareci ve öğretmenlere teşekkür ederiz.

31-12-201531-12-201531-12-201531-12-2015

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.