ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİ ŞENLİKLERİ KARATEKİN PARKINDA YAPILDI

OKUL ÖNCESİ ŞENLİKLERİ KARATEKİN PARKINDA YAPILDI

Okul öncesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan “Okul Öncesi Eğitim Şenliği” 03.06.2015 Çarşamba günü Karatekin Parkı’nda gerçekleştirildi. Programa Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN ve eşi Hanımefendi Leyla ÖZCAN, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf BAYAZIT ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Programda açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf YAZICI,

 

“Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır. Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir. Ve bunun doğru iliklenmesi gerekir. Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan platformdur. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımız da o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Okul öncesi eğitim kurumları; toplumun temel yapısını oluşturan saygı, sevgi, paylaşma, işbölümü, sorumluluk sosyal çevre oluşturma açısından çocuğu geleceğe hazırlayan en güvenli ortamdır.

 

İlimizde 2014-2015 öğretim yılında okul öncesinde eğitim gören toplam öğrenci sayısı 2494 olup, 50 anasınıfı ve 13 anaokulunda eğitim öğretim devam etmektedir. 3-5 yaş grubunda okullaşma oranlarında İlimiz her yıl artan bir ivme göstermektedir. 2011-2012 öğretim yılında %31.61, 2012-2013 öğretim yılında % 32.64, 2013-2014 öğretim yılında 35.92 ve 2014-2015 öğretim yılında ise %39.45 gibi bir oranla her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bir seyir yakaladığını belirterek, her zaman desteğini bizlerden esirgemeyen  Sayın Valimize, tüm idareci, öğretmen, öğrenci, velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.