ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖRGÜN VE YAYGIN EĞİTİMİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI DAHA KAPSAMLI ŞEKİLDE DEVAM EDECEK

ÖRGÜN VE YAYGIN EĞİTİMİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI DAHA KAPSAMLI ŞEKİLDE DEVAM EDECEK

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere ders saatleri dışında ve hafta sonlarında derslerde başarılarını artırmak ve sınavlara hazırlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Yönergesi kapsamında ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında Destekleme ve Yetiştirme kursları 2014 Ekim ayından itibaren açılmıştır.

Böylece velilerimize yük olmadan ortaokul ve ortaöğretim kurumlarımızda öğretim gören veya mezun olmuş̧ tüm öğrencilerimize okul eğitimini destekleyici, hazırlayıcı kursların devlet eliyle verilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmış̧, toplumumuzda oluşturulan okul harici destek almadan sınavlarda ya da okulda başarılı olmanın neredeyse imkânsız olduğu algısı ortadan kaldırılmıştır.

Bu düzenlemelerin sonunda Ekim 2014 tarihinden itibaren ilimiz örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 63 okulda, toplam 765 kurs açılmış̧, kurslara 5.355 öğrenci devam etmiş ve 375 öğretmen de görev yapmıştır.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında da örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızda destekleme ve yetiştirme kurslarının açılması için hazırlıklara başlanmıştır.

Kurslar, örgün ve yaygın eğitim alan öğrenciler için ayrı ortamlarda düzenlenecektir.

Mezun öğrencilerimize ise, aynı kurslar Halk Eğitim Merkezlerinde verilecektir.

Kayıt işlemleri, Eylül ayında tamamlanacak ve Eylülün son haftası ile Ekimin ilk haftası tüm kurslar açılmış olacaktır.

Kurs kayıtlarında öğrencileri doğru yönlendirecek rehber öğretmenler de görev alacak ve böylece okul müfredatları ile sınırlı dersler branş̧ öğretmenleri ve rehber öğretmenler yönetiminde gerçekleştirilmiş̧ olacaktır.

Kurslarda örgün ve yaygın eğitimle ilgili okutulabilecek dersler ve haftalık ders saatleri çizelgeleri oluşturulmuş, gerekli planlamalar yapılmıştır.

Öğrencilerimiz, sadece sınavlara hazırlık olarak değil, güzel sanatlar, beden eğitimi, spor, müzik vb. alanlara yönelik derslerden de kurs alabileceklerdir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının takibinin yapılabilmesi için “e-kurs” Modülü açılacak, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, okullar, kursiyer öğrenciler ve görev alacak öğretmenler buradan bilgi girişi yapacak, tüm kursların takibi de bu modülden yapılacaktır.

8-12’nci sınıflara yönelik kazanım testleri Bakanlığımız tarafından elektronik ortamda haftalık olarak yayınlanacaktır.

ÖSYM ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın müştereken yaptığı çalışma ile branş öğretmenleri ve alan akademisyenleri tarafından YGS ve LYS türü soruların da üretilmesine başlanmıştır. Bu sorularla elektronik ortamda deneme sınavları yapılacak, sonuçları analiz edilerek öğrencilere bildirilecektir.

Kurslarda görev alacak öğretmenlerimize bu kapsamdaki görevleri karşılığında ek ders ücretlerinde % 100 artışın yansıra, hizmet puanına ek puan ilavesi getirilmiştir.

Öğrencilerimiz ve değerli velilerimiz ayrıntılı bilgileri okullarımızdan ve Halk Eğitimi Merkezlerimizden alabilirler.

Kurslara gerekli ilgilin gösterilmesi için velilerimizin desteği oldukça önemlidir.

Kursların her türlü denetimi Müdürlüğümüzce yapılacaktır.

Desteklerinden dolayı Sayın Valimize, görev alan meslektaşlarımıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

                                                          

                                                                                                                                             Yusuf YAZICI

                                                                                                                                         İl Milli Eğitim Müdürü

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.