ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Proje Ekibimiz İtalya´dan Döndü

Proje Ekibimiz İtalya´dan Döndü

Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği projeleri kapsamında 2015 yılı teklif çağrısı döneminde Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Mehmetçik ortaokulu, Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu ortaokulu, İmam Hatip ortaokulu, Şehit Yahya Coşkuner ortaokulu, TOKİ ortaokulu, Hazım Dağlı ortaokulu ve İsmet İnönü ortaokulundan oluşan 7 ortaokulumuzun konsorsiyum üyesi olduğu “Demokratik Okuldan Demokratik Topluma” adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.

Avrupa okullarında demokratik okul kültürü oluşturulmasındaki etkenlerin inceleneceği proje kapsamında konsorsiyum üyesi okullarımızdan toplam 9 yönetici ve öğretmen ile Müdürlüğümüzden 3 İzlemeci olmak üzere toplam 12 kişi yurtdışı hareketlilik faaliyetleri kapsamında İtalya Sicilya adasına gitti.  

23-29 Ekim 2016 tarihleri arasında İtalya Sicilya Adası Ragusa’da bulunan eğitim kurumları ortaklığında yürütülecek çalışmalar kapsamında yönetici ve öğretmenlerimiz bu bölgedeki okullarda incelemelerde bulundular.

Öğrencilerin topluma, çevreye ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirilmesinde okul, aile ve çevre faktörleri ile ilgili olarak eğitim yöneticileri, öğretmenler, veliler ve vatandaşlarla görüşmelerde bulunan eğitimcilerimiz buradaki iyi uygulamaları yerinde inceleme imkânı buldular.

Faaliyetin ilk gününde Ragusada bulunan ve proje ortağımız olan eğitim kurumunda karşılanan ekibimiz okul idaresi ve öğretmenlerden eğitim sistemi hakkında kısa bilgiler aldılar. Gruplar halinde Sınıfları ziyaret eden ekibimiz aynı zamanda derslere iştirak ederek yerinde izleme şansı buldu ve öğrencilerle de eğitim sistemi hakkında sohbet etti.

İtalya Sicilyada bulunan Modika’ya da bir günlük ziyarette bulunan ekibimiz orada bulunan bir meslek lisesinde inceleme yapma fırsatını da elde etti.

İtalya hareketliliği aynı zamanda projenin son yurt dışı hareketliliği olup Çankırı’da “Demokratik Okul Demokratik Toplum Çalıştayı” düzenleyecek ve aynı isimle bir kitapçık hazırlanacak. “Yaşayan Demokrasi” adlı filmin de hazırlanacağı proje sonunda ilimiz genelinde tüm okullardan yönetici, öğretmen ve velilerin katılacağı “Demokratik Okuldan Demokratik Topluma” konulu yaygınlaştırma semineri düzenlenecektir.

Aynı proje kapsamında 03-09 Nisan 2016 tarihleri arasında okullarımızdan eğitimcilerimiz Romanya’da ve 01-07 Mayıs 2016 tarihleri arasında ise Bulgaristan’da benzer faaliyetlere katılmışlardı.

Projenin hazırlanması ve uygulanmasında başta müdürlüğümüz AB Proje Ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.        

 

 

 

                                                                                                          Yusuf YAZICI

                                                                                                     İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 01-11-201601-11-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.