ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"ÖDÜNÇ KİTABIM VAR" PROJESİ BAKANLIK ÖDÜLÜ ALMAYA HAK KAZANDI

"ÖDÜNÇ KİTABIM VAR" PROJESİ BAKANLIK ÖDÜLÜ ALMAYA HAK KAZANDI

Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması, eğitimde kalite ve başarı seviyesinin yükseltilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” yarışması ilk defa 2012 yılında uygulamaya başlanmıştır. Gerek kurumsal gerekse bireysel başvuruların yapılabildiği yarışmaya Şabanözü Milli Eğitim Müdürlüğü, Kurumsal Kapasitenin Geliştirmesi kategorisinde "Ödünç Kitabım Var" adlı projesi ile 2016-2017 öğretim yılında Yenilikçilik Ödülleri kapsamında Bakanlık ödülüne layık bulunmuştur.

İlçede bulunan okul kütüphanelerindeki kitapların, dijital ortam kullanılarak tüm öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunulmasını amaçlayan proje, okul web siteleri aracılığıyla istenilen okul kütüphanesinde ki tercih edilen kitabın öğrencinin sırasına kadar tüm eğitim çalışanlarının paydaş olduğu bir ulaşım ağı vasıtasıyla iletilmesini sağlamak şeklinde özetlenebilir.

Hızla uygulanmaya başlanılan projede tüm eğitim çalışanları (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve çalışanları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler, hizmetliler) aktif şekilde görev almış, proje ilçedeki öğretmen ve öğrencilerin yoğun ilgisini görmüş ve böylelikle kütüphanelerin işlevselliği arttırılmıştır.

Proje ile ilçedeki öğrenci ve öğretmenlerimizin her biri için 7000’ e yakın kitap hizmete sunulmuş, okullar arası dayanışma en üst düzeye çıkarılmış ve iki ay gibi kısa bir sürede okuma oranında ilçe genelinde %37 oranında artış sağlanmıştır.

"Ödünç Kitabım Var"  projesinin de dâhil olduğu “5. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” yarışmasına 3.357 başvuru yapılmıştır. İlk olarak, ilgililer tarafından elektronik ortamda proje raporları değerlendirilmiş,  bunun sonucunda 189 çalışma saha ziyareti değerlendirmesine layık görülmüştür. 26 Mayıs 2016 tarihinde MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı yetkilileri tarafından gerçekleştirilen saha ziyaretinde proje başarılı bir şekilde tanıtılmış olup, saha ziyaretlerinin ardından Bölgesel Ödül almaya layık görülen 106 çalışma arasına girmeyi başaran Şabanözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  “Ödünç Kitabım Var” projesi 16 Mayıs 2017 tarihinde Amasya´da gerçekleştirilen “5. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” Batı Karadeniz Bölgesi ödül töreninde "Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi" kategorisinde Bakanlık tarafından ödüle layık görülmüştür. Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şabanözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve ARGE ekiplerinin katıldığı ödül takdim töreninde, Şabanözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne "Yenilikçilik Beratı", proje ekip üyelerine plaket ve Çankırı Valiliği tarafından düzenlenen başarı belgeleri takdim edilmiştir.

"Yenilikçilik Beratı"nın ardından “Ödünç Kitabım Var” projesi Milli Eğitim Bakanlığınca 19.12.2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek törenle Bakanlıkça ödüllendirilecektir. Projeye emek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve çalışanları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile tüm çalışanlarımızı kutlar başarılarının devamını dileriz. 

PROJE TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

 

08-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-2017

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.